Borówki od lat sadzę w jeden sposób. Owoce zbieram aż do jesieni

Borówki od lat sadzę w jeden sposób. Owoce zbieram aż do jesieni

jak sadzić borówkę amerykańską, fot. getty images
jak sadzić borówkę amerykańską, fot. getty images
02.07.2023 14:48

Borówki amerykańskie to smaczne i zdrowe owoce. Są częstym dodatkiem do gofrów, naleśników, ciast czy innych deserów. Pysznie smakują też jedzone solo. Jeśli jesteś ich fanem i masz ogródek, możesz samodzielnie je hodować. Podpowiadamy, jak sadzić borówkę amerykańską.

Dla początkujących ogrodników uprawa borówki amerykańskiej może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy wskazówki, aby ułatwić ci ich sadzenie. Dowiedz się, co zrobić, aby mieć bujne zbiory.

Jak sadzić borówkę amerykańską?

  • Spartan – ta odmiana jest najlepsza do sadzenia przez amatorów ogrodnictwa. Dojrzewa w połowie lipca.
  • Darrow – ten typ borówki owocuje najpóźniej, bo w połowie sierpnia. Owoce możesz zbierać do połowy września. Jest to też borówka mrozoodporna.
  • Patriot - borówka ta owocuje w drugiej połowie lipca oraz w pierwszej połowie sierpnia. Wyróżnia się największymi owocami ze wszystkim odmian. Ma małe wymagania glebowe i nadaje się do ogrodu.
Obraz

Sadzenie borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska ma swoje konkretne wymagania. Gleba pod jej uprawę powinna być kwaśna, najlepiej o odczynie 3,5-4,5. Podczas sadzenia, krzaczki umieszczaj w odległości min. 1,5 m od siebie. Wkładaj je do dołków o szerokości 60-100 cm i głębokości ok. 40 cm. Możesz też te owoce uprawiać w podwyższonych skrzynkach lub większych doniczkach. Stanowisko powinno być słoneczne, wtedy borówki będą słodsze i bardziej bujne. Pamiętaj, aby nie przesadzać z nawozem. Jeśli będziesz stosować go nadmiernie, to borówki staną się przerośnięte.

Obraz

Czym nawozić borówkę?

Borówki uwielbiają wodę i źle znoszą suszę. Dlatego podlewaj je regularnie raz na 3 dni, w czasie upałów oczywiście częściej. Najwięcej wody krzaczki potrzebują na 3-5 tygodni przed zbiorem. Borówkę odżywiaj naturalnym i domowym nawozem z fusów po kawie. Wysyp je pod krzaczkami i wymieszaj z ziemią. Możesz też zrobić z nich płynną odżywkę. Fusy wymieszaj z 5 litrami wody i podlewaj rośliny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także