Brat pracuje w lesie i po wielu testach stosuje jedną rzecz na kleszcze
Chociaż kleszcze żerują cały rok, to właśnie wiosną i latem ich aktywność jest wzmożona. Te owady są niebezpieczne, ponieważ przenoszą groźne choroby: kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Dlatego zabezpieczanie siebie oraz swoich zwierząt przed nimi jest wskazane. Wiedza, co odstrasza kleszcze również jest przydatna. Dzisiaj mamy dla Ciebie patent, za który zapłacisz jedynie kilka zł! I nie są to chemiczne preparaty.
25.03.2023 | aktual.: 27.03.2023 16:47
Wiosna to piękna pora roku, w której wszystko budzi się do życia. Ciepła pogoda i słońce zachęcają do długich spacerów i innych aktywności na dworze. Jak wszystko i ona ma drugą stronę medalu. A są nią kleszcze. Małe pajęczaki można złapać nie tylko w lesie. Parki, osiedlowe czy przydomowe trawniki też są ich siedliskiem. Zdradzamy, jak odpowiednio się przed nimi chronić.
Wiosną budzą się niebezpieczne pajęczaki
Kleszcze, chociaż są niewielkich rozmiarów, uznawane są za jedno z największych naturalnych zagrożeń dla zdrowia człowieka. W swoim działaniu są niezwykle sprytne - bo znieczulają przed ugryzieniem. Dlatego o ich obecności na naszym ciele lub czworonogu, dowiadujemy się, dopiero kiedy nastąpi już ukąszenie. Nie każdy osobnik jest nosicielem krętków Borrelia, a nawet jeśli jest, nie zawsze nas zarazi. Ryzyko zakażenia rośnie jednak wraz z czasem żerowania kleszcza. Dlatego od razu należy pozbyć się go specjalną do tego pęsetą.
Gdzie czyhają na nas kleszcze?
Pajęczaki te spotkać możemy w parkach, lasach, na łąkach i działkach rekreacyjnych. Tam właśnie jest najliczniejsza populacja kleszcza pospolitego. Przeważają w lasach wilgotnych mieszanych, szczególnie z przewagą liściastych roślin i drzew. Na swoich żywicieli najczęściej czekają w ściółce leśnej, a także na obszarach porośniętych wysoką trawą, gęstymi zaroślami czy leszczyną i krzewami jeżyn.
Co odstrasza kleszcze u człowieka i psa?
Preparaty na kleszcze to pierwsze, po co sięgamy, kiedy zbliża się wiosna. Jest szeroka gama ich rodzajów. Poza sklepowymi można wybrać też domowe sposoby na kleszcze. Są o wiele bardziej naturalne, a działają skutecznie. Oto nasze propozycje:
- Wiórki kokosowe / olej kokosowy
Zarówno wiórki, jak i olej można dodawać bezpośrednio do pożywienia. Zawierają kwas laurynowy, który jest bardzo nieprzyjemny dla kleszczy, dzięki czemu w naturalny sposób je odstrasza.
- Olej egipski / nasiona czarnuszki / nasiona czarnego kminu
Te nasiona nie tylko wzmacniają cały organizm i skórę, ale wspierają też leczenie alergii oraz wspomagają zdrową florę jelitową. Są też nieprzyjemne dla kleszczy.
Sposób na kleszcze z rolką do ubrań
Po wejściu do domu dobrze jest też oczyścić ubrania i odkryte części ciała oraz sierść psa rolką do czyszczenia odzieży. Wyłapie ona kleszcze, które przynieśliśmy ze spaceru. Taką rolkę kupisz za mniej niż 5 zł!