PoradyLajfhakiBrat pracuje w lesie i po wielu testach stosuje jedną rzecz na kleszcze

Brat pracuje w lesie i po wielu testach stosuje jedną rzecz na kleszcze

Co odstrasza kleszcze u człowieka i psa fot. Getty Images
Co odstrasza kleszcze u człowieka i psa fot. Getty Images

25.03.2023 13:07, aktual.: 27.03.2023 16:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chociaż kleszcze żerują cały rok, to właśnie wiosną i latem ich aktywność jest wzmożona. Te owady są niebezpieczne, ponieważ przenoszą groźne choroby: kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Dlatego zabezpieczanie siebie oraz swoich zwierząt przed nimi jest wskazane. Wiedza, co odstrasza kleszcze również jest przydatna. Dzisiaj mamy dla Ciebie patent, za który zapłacisz jedynie kilka zł! I nie są to chemiczne preparaty.

Wiosna to piękna pora roku, w której wszystko budzi się do życia. Ciepła pogoda i słońce zachęcają do długich spacerów i innych aktywności na dworze. Jak wszystko i ona ma drugą stronę medalu. A są nią kleszcze. Małe pajęczaki można złapać nie tylko w lesie. Parki, osiedlowe czy przydomowe trawniki też są ich siedliskiem. Zdradzamy, jak odpowiednio się przed nimi chronić.

Wiosną budzą się niebezpieczne pajęczaki

Kleszcze, chociaż są niewielkich rozmiarów, uznawane są za jedno z największych naturalnych zagrożeń dla zdrowia człowieka. W swoim działaniu są niezwykle sprytne - bo znieczulają przed ugryzieniem. Dlatego o ich obecności na naszym ciele lub czworonogu, dowiadujemy się, dopiero kiedy nastąpi już ukąszenie. Nie każdy osobnik jest nosicielem krętków Borrelia, a nawet jeśli jest, nie zawsze nas zarazi. Ryzyko zakażenia rośnie jednak wraz z czasem żerowania kleszcza. Dlatego od razu należy pozbyć się go specjalną do tego pęsetą.

Jakie rośliny odstraszają kleszcze? Fot. Gettyimages
Jakie rośliny odstraszają kleszcze? Fot. Gettyimages

Gdzie czyhają na nas kleszcze?

Pajęczaki te spotkać możemy w parkach, lasach, na łąkach i działkach rekreacyjnych.  Tam właśnie jest najliczniejsza populacja kleszcza pospolitego. Przeważają w lasach wilgotnych mieszanych, szczególnie z przewagą liściastych roślin i drzew. Na swoich żywicieli najczęściej czekają w ściółce leśnej, a także na obszarach porośniętych wysoką trawą, gęstymi zaroślami czy leszczyną i krzewami jeżyn.

Sposób na kleszcze, fot. freepik
Sposób na kleszcze, fot. freepik

Co odstrasza kleszcze u człowieka i psa?

Preparaty na kleszcze to pierwsze, po co sięgamy, kiedy zbliża się wiosna. Jest szeroka gama ich rodzajów. Poza sklepowymi można wybrać też domowe sposoby na kleszcze. Są o wiele bardziej naturalne, a działają skutecznie. Oto nasze propozycje:

  • Wiórki kokosowe / olej kokosowy

Zarówno wiórki, jak i olej można dodawać bezpośrednio do pożywienia. Zawierają kwas laurynowy, który jest bardzo nieprzyjemny dla kleszczy, dzięki czemu w naturalny sposób je odstrasza.

  • Olej egipski / nasiona czarnuszki / nasiona czarnego kminu

Te nasiona nie tylko wzmacniają cały organizm i skórę, ale wspierają też leczenie alergii oraz wspomagają zdrową florę jelitową. Są też nieprzyjemne dla kleszczy.

Sposób na kleszcze z rolką do ubrań

Po wejściu do domu dobrze jest też oczyścić ubrania i odkryte części ciała oraz sierść psa rolką do czyszczenia odzieży. Wyłapie ona kleszcze, które przynieśliśmy ze spaceru. Taką rolkę kupisz za mniej niż 5 zł!

Sposób na kleszcze fot. Getty Images
Sposób na kleszcze fot. Getty Images

5 NATURALNYCH sposobów na MSZYCE - [płyn do naczyń, cytryna, aspiryna, olejek, czosnek]

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także