Chcesz postawić ławkę przy grobie? Oto co musisz zrobić, by ci jej nie rozebrali
Wiele osób powoli myśli już o przygotowaniach do 1 listopada. Niektórzy pewnie wpadną na pomysł, że przy grobie powinna stanąć w tym roku ławka, na której będzie można spokojnie posiedzieć i oddać się zadumie. Podpowiadamy, czy każdy może sprawić sobie takie wyposażenie i jakie wymagania trzeba spełnić.
Widok ławek przy grobach na cmentarzu nikogo nie dziwi. Są stawiane od niepamiętnych czasów. Na starszych nekropoliach zdarzają się pewnie i takie, które mają po kilkadziesiąt lat. Taki cmentarny mebel to ogromna wygoda. Można na nim usiąść i podumać czy powspominać zmarłego. We Wszystkich Świętych przydaje się również do ustawienia toreb z licznymi zniczami czy do odpoczynku po dźwiganiu wiązanki. Jednak ławka przy grobie nie zawsze jest rozwiązaniem legalnym.
Czy każdy może postawić ławkę przy grobie?
To, że ławka przy grobie jest dużym ułatwieniem, jest kwestią bezsporną. Niestety rodziny zmarłych dostają do dyspozycji jedynie miejsce na postawienie nagrobka. Wszystko, co znajduje się wokół niego, to teren podlegający zarządcy cmentarza. To on ustala regulamin, w którym określa m.in., na jakich zasadach można (lub nie można) zagospodarowywać teren wokół grobów. W niektórych miastach i miasteczkach przepisy są bardzo restrykcyjne i zakazują wszelkich ingerencji, w innych brakuje precyzyjnych zapisów na ten temat. Zanim zdecydujesz się na ustawienie ławki, sprawdź, co mówią cmentarne przepisy lub skontaktuj się bezpośrednio z zarządcą, by uniknąć nieporozumień.
Kogo prosić o zgodę na postawienie ławki przy grobie?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury za wyznaczanie przejść między grobami i ich zagospodarowanie odpowiada zarządca cmentarza. W przypadku cmentarzy parafialnych jest to proboszcz. Na cmentarzach komunalnych zarządzaniem zajmują się administratorzy wyznaczani przez lokalne samorządy. Jeśli chcesz postawić ławkę, musisz zgłosić się do jednej z tych osób i poprosić o zgodę. Jeśli ławka przy grobie nie będzie zastawiała przejścia, powinieneś bez problemu uzyskać pozwolenie. Może jednak zdarzyć się, że zarządca odmówi lub wskaże inne miejsce, niż planowałeś, by zachować drożność alejek między grobami.
Kiedy ławka przy grobie zostanie zdemontowana?
Jeśli ławka przy grobie będzie postawiona "na dziko", czyli bez uzyskania zgody zarządcy, może zostać przez niego zdemontowana. Na wielu cmentarzach przymyka się na to oko i daje ciche przyzwolenie na stawianie dodatkowego wyposażenia. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy ławki nie zastawiają przejść między grobami, nie utrudniają poruszania się konduktom pogrzebowym oraz osobom niepełnosprawnym. Jeżeli cmentarny mebel powoduje jakiekolwiek utrudnienia, zarządca ma prawo zażądać rozebrania go lub przestawienia w inne miejsce. W przypadku odmowy lub braku reakcji ze strony właściciela grobu może też sam zdemontować ławkę.