Balkon i ogródOgródChcesz zapalić ognisko na działce i upiec kiełbaski? To możliwe, ale są warunki

Chcesz zapalić ognisko na działce i upiec kiełbaski? To możliwe, ale są warunki

Palenie ogniska zimą
Palenie ogniska zimą
Źródło zdjęć: © Getty Images | Naomi Rahim
26.02.2024 10:49

Sezon palenia ognisk w doborowym towarzystwie przed nami, a smak pieczonych kiełbasek prosto z ognia jest wyjątkowy. Wesołe rozmowy i przyjemnie trzeszczące kawałki drewna na naszej posesji, bardzo szybko mogą zamienić się w niezbyt miłe doświadczenie dla nas oraz naszego portfela. Czy można rozpalić ognisko na działce? Zanim zbierzesz ekipę, opał i kupisz kiełbaski, sprawdź co na to prawo.

Sezon wiosenny i towarzysząca mu pogoda zachęca to spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeśli masz działkę, to prawdopodobnie już teraz planujesz rozpalenie ogniska oraz udane spotkanie w gronie znajomych. Mało kto zdaje sobie sprawę, czy takie ognisko jest legalne i jakie konsekwencje za sobą niesie. Warto wiedzieć, jak piec kiełbaski nad ogniem bez obaw oraz nieprzyjemności prawnych. Co na temat ogniska mówią przepisy?

Czy wolno palić ognisko na działce?

Wszystko zależy od celu, w jakim celu rozpalasz ogień, a jeśli zależy ci na rekreacji i dobrej zabawie, to koniecznie musisz poznać kilka warunków. Nie ma w polskim prawie zakazu palenia ognisk w celu upieczenia na własnej posesji przysłowiowych kiełbasek. Nie oznacza to jednak, że możemy robić to na własnych zasadach, ponieważ obowiązują cię wtedy przepisy przeciwpożarowe. Ognisko nie może palić się zbyt blisko materiałów łatwopalnych. Musi zostać usytuowane w odległości mniejszej niż 4 metry od posesji sąsiada lub bliżej niż 100 metrów od granicy lasu. Co więcej, nie możemy piec kiełbasek nad ogniskiem blisko płodów rolnych, co według przepisów oznacza odległość nie mniejszą niż 10 metrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli twoje ognisko spełnia te warunki, to nie oznacza, że już możesz wzniecać ogień bez większych zmartwień. Bardzo często rozpalanie ognia powoduje duże kłęby dymu, ale też niezbyt przyjemny aromat, który może przeszkadzać naszym sąsiadom. Wtedy możemy zostać poproszeni o ugaszenie ogniska i nie ma w tej kwestii pola do dyskusji lub niebrania pod uwagę zdania właścicieli sąsiednich działek. Problemem podczas palenia ogniska jest interwencja patrolu policji lub straży miejskiej (kiedy dym paleniska zawiesi się nad pobliską drogą). Wtedy nasze rekreacyjne pieczenie kiełbasek powoduje słabą widoczność i ogromne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego.

Jaki mandat grozi za palenie ogniska na działce?

Istotnym warunkiem, aby nasze ognisko było udane, a przede wszystkim bezpieczne jest także drewno, którego używamy. Warto wybrać to suche o niskiej wilgoci, dzięki któremu strużka dymu z paleniska będzie mało widoczna. Jeśli beztrosko rozpalimy ognisko na działce, to musimy liczyć się z karą grzywny w wysokości nawet 500 zł lub naganą. Określa to jasno Kodeks wykroczeń, według którego nasze ognisko jest niczym innym jak "zanieczyszczeniem". Z tego powodu warto wziąć sobie głęboko do serca powyższe warunki i zrezygnować z ogniska oraz kiełbasek także wtedy, kiedy zwiększa się stężenie smogu w powietrzu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także