PoradyOrganizacjaJak długo suszyć drewno, aby nadawało się do palenia? Łatwo zarobić mandat

Jak długo suszyć drewno, aby nadawało się do palenia? Łatwo zarobić mandat

Mało kto wie, jakie drewno nadaje się do palenia
Mało kto wie, jakie drewno nadaje się do palenia
Źródło zdjęć: © Freepik
10.01.2024 12:58

Zima nadal nie odpuszcza, a minusowe temperatury sprawiają, że piece w wielu domach palą się bez przerwy. Nadal dużo osób decyduje się na ogrzewanie drewnem, które według nowych przepisów powinno mieć odpowiednią wilgotność. Jak dobrze je przechowywać, aby nie dostać surowej kary?

Kupowanie, a potem sezonowanie drewna na opał wcale nie jest tak prostą sprawą, jak się wydaje. Okazuje się, że drewno drewnu nie równe, a najlepsze do palenia w piecach lub kominkach jest to najsuchsze. Według uchwał antysmogowych obowiązujących w ośmiu województwach od 1 stycznia 2024 roku wilgotność drewna nie powinna przekraczać 20 proc.

O co chodzi z wilgotnością drewna na opał?

Drewno w rozumieniu przepisów prawa jest paliwem, które powinno mieć odpowiednią jakość, aby nie wyrządzać jeszcze większej szkody środowisku. Podczas jego kupowania należy zwracać szczególną uwagę na to, czy drewno posiada certyfikat jakości. Takie informacje powinien dostarczyć nam sprzedawca, abyśmy w razie kontroli mieli potwierdzenie pisemne jakości drewna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Świeżo ścięte drewno zawiera średnio 50 proc. wilgoci, przez co nie nadaje się do palenia. Jeśli wrzucilibyśmy je do pieca, to zaczęłoby syczeć oraz gwizdać, zamiast ogrzewać. Wtedy nie nadaje się na opał. Musielibyśmy zużyć go naprawdę dużo, aby uzyskać zadowalający nas poziom ciepła. Mokre drewno oraz zawarte w nim związki nigdy nie będą mieć odpowiedniej temperatury zapłonu, ponieważ wylecą one przez komin.

Jak sprawdzić wilgotność drewna opałowego?

Suchość drewna można z łatwością sprawdzić samodzielnie, a wystarczy porównać suchy kawałek drewna ze świeżym. Ten drugi będzie o wiele cięższy, a kora nie będzie odchodziła z niego zbyt łatwo. Natomiast sezonowane drewno jest lekkie i ma ciemny kolor oraz charakterystyczne pęknięcia w swojej strukturze. Na rynku istnieją wilgotnościomierze, czyli specjalistyczne urządzenia, które szybko pokażą, ile procent wody jest w kawałku drewna.

Pamiętaj o tym podczas zakupu i sezonowania drewna
Pamiętaj o tym podczas zakupu i sezonowania drewna © Freepik

Przedział cenowy tych urządzeń mieści się między 100 zł a 1700 zł, a każde z nich ma inne funkcje, które pozwalają na m.in. pomiary wilgoci z 270 różnych gatunków drzew. Te prostsze wilgotnościomierze zazwyczaj mają do wyboru tylko 4 kategorie drewna do pomiaru. Z urządzenia młotkowego korzystają służby mundurowe, które mają prawo sprawdzać jakość użytkowanego przez nas drewna.

Prawidłowe sezonowanie drewna

Najlepiej po zakupie drewna poczekać aż 2 lata, aby odpowiednio wyschło, ale niektórzy decydują się na palenie nim nawet po 6 miesiącach sezonowania. W jego przechowywaniu bardzo istotne jest miejsce, w którym zamierzamy drewno poukładać. Nie powinna zaciekać na nie woda, czyli koniecznie należy umieścić je pod zadaszeniem oraz na przewiewie. Dopiero po tym czasie pozostaje w drewnie tylko 15 proc. wilgoci, co pozwala na najefektywniejsze opalanie domu. Podczas jego użytkowania dym z komina jest przezroczysty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także