PoradyLajfhakiChoć miało się to zmienić, w tym roku też przestawimy zegarki na czas zimowy. Kiedy?

Choć miało się to zmienić, w tym roku też przestawimy zegarki na czas zimowy. Kiedy?

zmiana czasu, fot. Freepik
zmiana czasu, fot. Freepik

19.10.2023 11:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zmiana czasu z letniego na zimowy bywa problematyczna. Od lat dyskutuje się nad tym, aby nie praktykować tego procederu. Jedyną dobrą wiadomością jest to, że śpimy o godzinę dłużej. Oto, kiedy przestawiamy zegarki.

Nie tylko przyroda szykuje się do nadchodzącej zimy, ale ludzie również. Ciepłe swetry i kurtki każdy z nas wyciągnął już z szafy. Trzeba jeszcze przygotować zegarki i przestawić je z czasu letniego na zimowy. Podpowiadamy, kiedy należy to zrobić.

Kiedy przestawiamy zegarki?

Niska temperatura powietrza, brązowiejące i opadające liście to jasny znak, że jest już jesień, a o upalnych dniach pełnych słońca możemy tylko pomarzyć. W roku dwa razy przestawiamy zegarki - z czasu letniego na zimowego i z zimowego na letni. W natłoku codziennych spraw łatwo zapomnieć o terminie, kiedy powinno się to zrobić. Na szczęście telefony komórkowe i laptopy mają funkcję automatycznego przestawiania czasu, dzięki czemu nie musimy się tym martwić. Co w sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni, czy urządzenia dobrze zadziałały? I obudzimy się o 6:00 rano, a okaże się, że naprawdę jest inna godzina? O mętlik w głowie i przerażenie wtedy nietrudno. Dlatego warto zawsze sprawdzić godzinę w kilku źródłach oraz zapamiętać, że zmiana czasu następuje z 28 na 29 października. Zegarki przestawiamy z 3:00 na 2:00. Mało osób wie, skąd wziął się ten zwyczaj. Oto krótka historia.

Beautiful business woman holding in hands clock isolated on white background
Beautiful business woman holding in hands clock isolated on white background

Skąd wzięła się tradycja zmiany czasu?

Tradycję przestawiania zegarków wprowadzili Niemcy w czasie I wojny światowej, a dokładnie 30 kwietnia 1916 r. Tego dnia ustalili po raz pierwszy czas letni, zaś 1 października  - czas zimowy. Jednak dużo wcześniej interesował się tym tematem Benjamin Franklin. Jednak wówczas nie spotkało się to z entuzjazmem, dopiero artykuł Williama Willeta wydany w broszurze "Marnowanie światła dziennego" znalazł ogólne poparcie. Autor dowodził w nim, że cofnięcie czasu o 80 minut może przynieść dla Wielkiej Brytanii oszczędności (na oświetleniu) liczone w milionach funtów. W Polsce przestawiamy zegarki od  1964 roku. Początkowo dokonywano tego nieregularnie i z przerwami, a miało to związek z sytuacją polityczną w kraju. Usystematyzowało się to dopiero w  1977 roku.

Classic alarm clock with book on wooden background
Classic alarm clock with book on wooden background
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także