NewsyChoć wygląda jak z porcelany, lepiej go nie dotykać. Nietypowy grzyb rośnie w Polsce

Choć wygląda jak z porcelany, lepiej go nie dotykać. Nietypowy grzyb rośnie w Polsce

porcelanowy grzyb, fot. Getty Images
porcelanowy grzyb, fot. Getty Images
Adrianna Trusiuk
18.10.2023 14:13

W trakcie grzybobrania zauważyłeś niezwykły, biały, półprzezroczysty okaz? To porcelanowy grzyb. Choć wygląda niesamowicie i z pewnością chciałbyś pochwalić się zebranym okazem, zdaniem leśników, lepiej go nie dotykać. Wyjaśniamy, co to za gatunek i dlaczego wykorzystuje się go w medycynie.

Sezon grzybowy powoli zbliża się ku końcowi. Mimo to wielu osobom nadal udaje się wyjść z lasu z koszami pełnymi borowików, podgrzybków czy rydzów. W trakcie spaceru można natknąć się na niezwykłego, wręcz półprzezroczystego grzyba, który w słońcu przypomina porcelanową figurkę. Większość z nas z pewnością nie powstrzymałaby się przed zerwaniem tego niezwykłego okazu. Nie powinno się tego robić, bowiem ten grzyb jest bardzo niebezpieczny.

Porcelanowy grzyb — jak wygląda, dlaczego nie powinno się go zrywać?

Facebookowy profil "Leśne Wojaże" to prawdziwy raj dla miłośników grzybobrania. Poza pięknymi zdjęciami lasów i grzybów znajdziemy tam wiele ciekawostek dotyczących poszczególnych gatunków. W jednym z ostatnich postów Ewę (prowadząca "Leśne Wojaże") opisała niezwykły gatunek grzyba, który przypomina porcelanową figurkę. To monetka bukowa, która rośnie w licznych grupach. Zwykle porasta drzewa lub wyrasta bezpośrednio pod pniem. Wyróżnia się niesamowitym, wręcz nierealnym, półprzezroczystym kapeluszem, wyglądającym jakby był z porcelany. Monetka bukowa występuje na terenie Azji i w niektórych krajach w Europie. W Polsce wyrasta naprawdę rzadko. Najczęściej pojawia się w lasach liściastych, ale też w parkach. Pierwsze okazy monetek pokazują się już w czerwcu, a ostatnie, w listopadzie. Poza porcelanowym kapeluszem, występującym w kolorze białym, szarawym i jasnobrązowym, warto zwrócić uwagę na blaszki. One rozmieszczone są niezwykle symetrycznie i wyglądają na bardzo delikatne.

Czy monetka bukowa nadaje się do zjedzenia?

Monetka bukowa uznawana jest za pasożyta buków i nie nadaje się do zjedzenia. Wykorzystuje się ją w medycynie, a dokładniej, w dermatologii. Z owocników izoluje się poliketyd o własnościach fungistatycznych. Ten związek chemiczny jest stosowany w leczeniu grzybicy skóry. Z kolei z hodowli grzybniowej izoluje się związki purynowe, które działają przeciwwirusowo. Dlatego też nie powinno się zrywać monetki bukowe - o czym przekonują leśnicy.

Porcelanowy grzyb, fot. Adobe Stock
Porcelanowy grzyb, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także