PoradyTe chwasty w ogrodzie świadczą o niedoborze azotu i wapnia w glebie

Te chwasty w ogrodzie świadczą o niedoborze azotu i wapnia w glebie

Chwasty w ogrodzie zasadniczo nie są naszymi sprzymierzeńcami. Możemy jednak wykorzystać je, by ocenić, jakie właściwości ma gleba, w której zamierzamy posadzić rośliny. Podpowiadamy, jak to zrobić.

chwasty w ogrodzie, fot. Freepik
chwasty w ogrodzie, fot. Freepik

27.05.2023 11:59

Znajomość zawartości minerałów w glebie, w której chcesz sadzić rośliny, jest bardzo ważna. Mając wiedzę o właściwościach ziemi, możesz dobrać dla kwiatów oraz roślin uprawnych odpowiednie nawozy. Oczywiście możesz oddać ziemię z ogrodu do laboratorium, by tam precyzyjnie ją przebadano. Jest jednak prostszy i tańszy sposób. Przyjrzyj się chwastom w ogrodzie. One mogą zdradzić wiele cennych informacji na temat ziemi, w której rosną.

Jak wykorzystać chwasty do odczytania właściwości gleby?

Chwasty są tzw. roślinami wskaźnikowymi. Oznacza to, że ich obecność świadczy o występowaniu w ziemi konkretnych substancji lub o ich braku. Przyjrzyj się chwastom rosnącym w ogrodzie i sprawdź, których jest najwięcej. Pamiętaj jednak, by nie wyciągać wniosków na podstawie pojedynczych roślin. Ich pojawienie się może być zupełnie przypadkowe. O dużej zawartości danego pierwiastka lub jego braku będzie świadczyła dopiero większa liczba okazów danego chwastu.

Chwasty w ogrodzie mogą się przydać do oceny składu mineralnego ziemi. Fot. Pixabay
Chwasty w ogrodzie mogą się przydać do oceny składu mineralnego ziemi. Fot. Pixabay

Jak wykorzystać chwasty w ogrodzie, by ocenić zawartość azotu w glebie?

Azot to jeden z podstawowych składników, które należy dostarczać roślinom wiosną i latem, by prawidłowo się rozwijały. Jego nadmiar może jednak być szkodliwy, dlatego dobrze wiedzieć, czy ten pierwiastek znajduje się w ziemi, którą mamy w ogrodzie.

  • O dużej zawartości azotu świadczy występowanie: pokrzywy zwyczajnej, serdecznika pospolitego, cykorii podróżnik, gwiazdnicy pospolitej oraz rdestu.
  • Niedobór azotu sygnalizują natomiast: koniczyna biała, babka lancetowata oraz wrzos zwyczajny.

Chwasty w ogrodzie a potas i fosfor w glebie

Potas i fosfor dostarczamy roślinom przede wszystkim jesienią. Są to pierwiastki, które ułatwiają im przetrwanie zimy.

  • Jeśli w ogrodzie zauważyłeś wiechlinę łąkową lub koniczynę białą, możesz założyć, że nie musisz nawozić ziemi tymi pierwiastkami, ponieważ już się w niej znajdują.
  • Z kolei obecność mietlicy pospolitej, śmiałka darniowego czy tomki wonnej to niezawodny znak, że w ziemi brakuje potasu i fosforu. W takiej sytuacji powinieneś kupić odpowiedni nawóz.
Chwasty w ogrodzie wiele mówią o składzie ziemi. Fot. Pixabay
Chwasty w ogrodzie wiele mówią o składzie ziemi. Fot. Pixabay

Które chwasty mówią o tym, ile jest wapnia w ziemi?

Niektóre rośliny potrzebują ziemi bogatej w wapń, a inne kiepsko radzą sobie z nadmiarem tego pierwiastka. Na szczęście stosunkowo łatwo poznasz jego zawartość w glebie, obserwując chwasty w swoim ogrodzie.

  • O dużej zawartości wapnia świadczy pojawienie się takich roślin jak: mak polny, oset zwisły, gorczyca polna, miłek wiosenny, lucerna sierpowata czy świerzbnica polna.
  • Jeśli ziemia zawiera mało wapnia, pojawią się m.in.: chaber bławatek, rumianek pospolity, szczaw polny czy maruna bezwonna.
Chwasty i inne rośliny wskaźnikowe przydają się w ogrodzie. Fot. Freepik
Chwasty i inne rośliny wskaźnikowe przydają się w ogrodzie. Fot. Freepik
ogródroślinychwasty