PoradyLajfhakiCiemne ubrania śmierdzą po praniu? Winne są samopsujące się tkaniny

Ciemne ubrania śmierdzą po praniu? Winne są samopsujące się tkaniny

Patent na śmierdzące ubrania po praniu , fot. Freepik
Patent na śmierdzące ubrania po praniu , fot. Freepik

14.09.2023 08:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Masz wrażenie, że ubrania po wyjęciu z pralki brzydko pachną, a sytuacja zdarza się coraz częściej (zwłaszcza jeśli chodzi o ciemne tkaniny)? Mamy niezawodny patent na śmierdzące ubrania po praniu. On pomoże uchronić ciuchy przed odorem. Zanim go wykonasz, poznaj przyczynę tego zjawiska.

Jednorazowa wpadka z praniem to nic złego, gorzej gdy sytuacja powtarza się notorycznie. Czemu ciemne ubrania zaczynają cuchnąć, mimo że zostały wyprane i wypłukane w pachnącym płynie? Cała tajemnica tkwi w barwnikach do tkanin, które po czasie zaczynają się psuć. Poniżej wyjaśniamy ten temat.

Pranie ciemnych ubrań

Kiedy ubrania po praniu zaczynają nieprzyjemnie pachnieć, to znak, że gdzieś pojawił się problem. Użyliśmy złego proszku czy to wina zbyt niskiej temperatury lub samej pralki, która może być brudna wewnątrz? Oczywiście każdy z tych powodów jest realny, lecz istnieje jeszcze jedna sprawa, o której mało kto ma pojęcie. Ciemna odzież jest często barwiona czarną henną i chinoliną, a w połączeniu te dwie substancje mogą po czasie źle na siebie działać (zwłaszcza gdy stykają się z detergentami). Powstaje wtedy pewna reakcja, przez którą wydziela się nieprzyjemny zapach. Sam dodatek barwników ma na celu dłuższe utrzymanie koloru tkanin (zapobiega ich szybkiemu blaknięciu).

Obraz

Patent na śmierdzące ubrania po praniu

Raczej nikt z nas nie chce cuchnąć (zwłaszcza, że regularnie odświeża swoje ubrania). Ciemne tkaniny musisz prać nieco inaczej, niż jasne czy kolorowe. Warto ustawiać temperaturę niższą niż na metce ubrania, ok. 30 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o detergent, to jego również dosypujemy mniej. Najlepiej taką porcję, która faktycznie jest dostosowana do wagi ubrań. Przy następnych zakupach decyduj się na odzież z ekologicznych materiałów, które nie posiadają powyższych barwników. Unikaj również sztucznych materiałów, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Po kilku praniach nie będą się nadawać do użytku. Lepiej kupić jedną rzecz z naturalnych surowców, niż kilka tanich, które zaraz stracą swój kształt i kolor. W ten sposób zadbasz o planetę i zmniejszysz wydatki.

Patent na śmierdzące ubrania po praniu, fot. Freepik
Patent na śmierdzące ubrania po praniu, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także