Co jedzą jeże i czy faktycznie są to jabłka? Można je dokarmiać, ale nie wszystkim
Czy wiesz, co jedzą jeże? Ten temat może zainteresować wiele osób — zwłaszcza tych, którzy w dzieciństwie rysowali te ssaki niosące jabłka na kolczastym grzbiecie.
07.05.2023 | aktual.: 07.05.2023 10:11
Chyba każdy zna z książeczek dla dzieci wizerunek jeża, który dzielnie niesie jabłka nabite na swoje kolce. Oczywiście transportuje je do swojej kryjówki tylko po to, aby skonsumować te owoce w ciszy i spokoju. Jednak ten obraz jeża mija się pod pewnymi względami z rzeczywistością. Możesz być pewien, że nie zobaczysz tego ssaka transportującego jabłka. Chociaż niektórymi owocami jeże faktycznie nie pogardzą... ;)
Co jedzą jeże żyjące na wolności?
W Polsce spotkasz dwa gatunki jeży: wschodni (na całym obszarze naszego kraju) oraz zachodni (na Śląsku, Pomorzu Szczecińskim, Ziemi Lubuskiej). Te zwierzęta są wyśmienitymi pływakami, a także wędrowcami. W ciągu jednej nocy potrafią przedreptać nawet 2 km. To dosyć spory jak dla nich dystans — zwłaszcza, że długość ich ciała wynosi od 13 do 26 cm. Oczywiście znakiem rozpoznawczym jeży są kolce. Na ich grzbietach znajduje się od 6 do 8 tys. szpilek mających długość ok. 2 cm. Jeże są wszystkożerne. Ich ulubionymi kąskami są:
- owady,
- ślimaki,
- robaki ziemne,
- ptasie jaja,
- płazy,
- myszy,
- padlina.
Co ciekawe, nie gardzą też grzybami i owocami. Najchętniej wybierają maliny, gruszki i jabłka. Jeże to też wytrawni myśliwi. Ich łupem padają żmije i ropuchy (są odporne na ich jad).
Może cię również zainteresować: Czosnek niedźwiedzi możesz uprawiać w doniczce. Ta roślina to samo zdrowie!
Jak dokarmiać jeże?
Może się zdarzyć, że w twoim ogrodzie zamieszka jeż. Te ssaki lubią parkowy klimat i chętnie bytują w zaroślach, jeżynowych gąszczach, liściach czy ściółce. Jeżeli zdarzy się, że po zimie znajdziesz osowiałego jeża, to możesz spróbować go nakarmić. Wówczas daj mu mięso kurczaka, mokrą i suchą karmą dla kotów czy psów, gotowane jaja, ogórki, marchew, a nawet banany bądź jabłka. Jeżeli to nie pomoże, to zabierz go do weterynarza. Pamiętaj też, że jeże nie piją mleka, a jedynie wodę.