PoradyLajfhakiCo, jeśli nie tuje? Tą zieloną ścianą skutecznie odgrodzisz się od sąsiadów

Co, jeśli nie tuje? Tą zieloną ścianą skutecznie odgrodzisz się od sąsiadów

Jakie rośliny na żywopłot? Fot. Youtube|
jasonGardener / Gettyimages
Jakie rośliny na żywopłot? Fot. Youtube| jasonGardener / Gettyimages
28.03.2023 09:28

Żywopłot jest często stosowany w ogrodach dla zachowania prywatności. Tworzy w nim istną oazę spokoju. Jest to też efektowna ozdoba. A jakie rośliny na żywopłot wybrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie ich pełną listę.

Żywopłot, czyli cisza i spokój

Żywopłot ceniony jest za walory estetyczne. Tworzy spokojną aurę w ogrodzie i zapewnia przy tym prywatność. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na ogrodzenie nim działki czy domu. Ma też właściwości chroniące, ponieważ odseparowuje nie tylko od hałasu z ulicy, ale też unoszącego się przy drodze kurzu. Niskie żywopłoty pozwolą na piękną aranżację, oddzielając konkretne miejsca w ogrodzie, np. mini plac zabaw lub miejsce do odpoczynku. Wiele zależy od tego, jak zaprojektujemy swoją przestrzeń.

jakie rośliny na żywopłot wybrać, fot. Freepik.com
jakie rośliny na żywopłot wybrać, fot. Freepik.com

Jakie rośliny na żywopłot wybrać?

Zastanawiając się nad wyborem roślin na żywopłot, trzeba mieć na względzie kilka czynników. Przede wszystkim to, jaki gatunek roślin chcemy wykorzystać. Każde z nich mają inne potrzeby i różną odporność. Iglaki na żywopłot są mrozoodporne i mają niskie wymagania uprawowe, dlatego świetnie nadają się jako rośliny całoroczne. Drzewa i krzewy liściaste mają zaś piękne barwy, które zmieniają się zależnie od pory roku. Ciekawie prezentują się w ogrodzie zarówno wiosną jak i latem (kiedy są w pełni zielone), ale też jesienią, kiedy zaczynają brązowieć.

colorful flower in the garden
colorful flower in the garden

Lista 3 roślin idealnych do zrobienia żywopłotu

Ważna w podjęciu decyzji jest wiedza na temat samych roślin. Trzeba mieć pojęcie o ich odmianach, wymaganiach glebowych czy cykliczności pielęgnacji i samym jej sposobie. Istotne jest też to, w jakim celu i gdzie chcemy żywopłot zasadzić. Im wcześniej się do tego przygotujemy, tym łatwiej nam będzie uzyskać oczekiwany efekt w aranżacji ogrodu.

 1. Cyprysik

Nadaje się do wysokiego żywopłotu. Rośnie na wysokość 2-4 metrów, zaś jego sadzonki mają od 80 do 100 cm. Lubi nasłonecznione miejsca i lekko wilgotną ziemię. Cięciu poddaje się go raz do roku, najlepiej pod koniec lutego. Jest też odporny na mróz. Przypomina bardzo tuję, ale odróżnić je można dzięki szyszkom. Szyszki cyprysika są okrągłe, tui zaś podłużne.

Cyprysik, fot. Freepik
Cyprysik, fot. Freepik

2. Laurowiśnia

Cechują ją duże i błyszczące liście o egzotycznym wyglądzie. Krzew jest wiecznie zielony i lubi cień, dlatego dobrze rośnie również pod drzewami. To dobra roślina na niski żywopłot — rośnie na maksymalnie 1-2 metry wysokości. Wytrzymuje okres suszy.

Laurowiśnia, fot. Mrs Garden/Youtube
Laurowiśnia, fot. Mrs Garden/Youtube

3. Żywotnik

Tworzy doskonałe, zawsze zielone żywopłoty. Urośnie szybko, jeśli będzie na stanowisku słonecznym. Lubi ziemię podmokłą i torfiastą. Cięcie odbywa się dwa razy: w lutym i czerwcu. Jest mało wrażliwy na przemarzanie i skutecznie zatrzymuje wiatr.

Żywotnik, fot. Freepik
Żywotnik, fot. Freepik

STŁUCZONA DONICZKA? Przemień ją w BAŚNIOWY OGRÓD!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także