PoradyNie wiedziałam, że popełniam poważny błąd. Omal kompletnie nie zniszczyłam zmywarki!

Nie wiedziałam, że popełniam poważny błąd. Omal kompletnie nie zniszczyłam zmywarki!

Oto co najczęściej niszczy zmywarkę. Fot. Genialne.pl
Oto co najczęściej niszczy zmywarkę. Fot. Genialne.pl
25.09.2023 15:12

Teoretycznie nie ma nic prostszego niż załadowanie zmywarki i uruchomienie jej. W praktyce wiele osób popełnia błędy, które rzutują na jej wydajność i żywotność, a także na wygląd umytych naczyń. Wyjaśniamy, co niszczy zmywarkę.

Zdarzyło ci się wyjmować ze zmywarki niedomyte lub pokryte zaciekami naczynia? A może zastanawiasz się, dlaczego wydobywa się z niej brzydki zapach? Prawdopodobnie popełniasz jeden z powszechnych błędów i robisz coś, co niszczy zmywarkę lub pogarsza jakość jej pracy. Oto jak nie należy postępować z tym urządzaniem.

Co niszczy zmywarkę?

Środki czystości, które stosujesz w zmywarce, powinny być dostosowane do jakości wody. Jeśli woda jest twarda (co zdarza się bardzo często), powinieneś stosować odpowiednie detergenty, a przede wszystkim sól. Nawet jeśli kupujesz tabletki do zmywarki, które ją zawierają, warto stosować również jej tradycyjną wersję. Dzięki temu unikniesz osadzania się kamienia we wnętrzu urządzenia i przedłużysz jego żywotność. Pozbędziesz się również problemu z osadem pozostającym na naczyniach. Drugą ważną rzeczą jest regularne czyszczenie zmywarki. Nie czekaj, aż zacznie z niej śmierdzieć lub zauważysz jakiś inny problem. Na co dzień dbaj o filtr, ramiona czyszczące i pozostałe elementy. Raz w miesiącu uruchamiaj też program czyszczący. W ten sposób zapewnisz sobie sprawne działanie zmywarki przez dłuższy czas.

Co niszczy zmywarkę? Fot. Genialne.pl
Co niszczy zmywarkę? Fot. Genialne.pl

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń i zostawia zacieki?

Wiesz już, co niszczy zmywarkę, ale niektóre błędy w jej używaniu nie rzutują tak bardzo na jej sprawność, ale pogarszają skuteczność mycia naczyń. Zdarza się, że zostają na nich resztki jedzenia lub zacieki. Zwykle dzieje się tak, gdy robisz jedną z dwóch rzeczy.

  • Źle układasz naczynia w szufladach zmywarki. Jeśli rozmieszczasz je zbyt ciasno i stykają się ze sobą, nie dziw się, że są niedomyte. Jeżeli dodatkowo wkładasz do zmywarki talerze z dużymi resztkami jedzenia, możesz szybko zepsuć urządzenie.
  • Nie używasz nabłyszczacza do naczyń. Brak tego środka widać szczególnie na powierzchni szklanek oraz kieliszków. Pozostają na nich brzydkie zacieki i plamy, a szkło jest bardziej matowe. Bez nabłyszczacza na naczyniach pozostaje też sporo wody, więc często trzeba je wycierać po wyjęciu ze zmywarki.
Oto co niszczy zmywarkę, Fot. Genialne.pl
Oto co niszczy zmywarkę, Fot. Genialne.pl

Jak dbać o zmywarkę?

Podstawą zapewnienia jej długiej żywotności jest unikanie tego, co niszczy zmywarkę. Nie wkładaj do niej rzeczy, na których są duże resztki jedzenia. Najlepiej opłukuj talerze pod bieżącą wodą. Zwróć uwagę na to, jak układasz naczynia. Te bardziej zabrudzone lokuj w dolnej szufladzie. Staraj się też ustawiać większe rzeczy w tylnej części, a mniejsze bliżej drzwiczek. Dzięki temu przepływ wody będzie lepszy. Stosuj nabłyszczacz oraz sól. Dzięki temu naczynia będą zawsze ładnie wyglądały, a urządzenie pozostanie dłużej sprawne. Pamiętaj o systematycznym myciu zmywarki, w tym filtra. Czyść pustą zmywarkę specjalnym płynem lub kapsułką, wybierając program z temperaturą 65°C.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także