PoradyLajfhakiKulkę z folii aluminiowej włóż do zmywarki. Sztućce i szklanki będą jak nowe

Kulkę z folii aluminiowej włóż do zmywarki. Sztućce i szklanki będą jak nowe

folia aluminiowa w zmywarce, fot. Genialne
folia aluminiowa w zmywarce, fot. Genialne
11.09.2023 10:36

Folia aluminiowa ma więcej zastosowań, niż ci się wydaje. To akcesorium kuchenne można wykorzystać na wiele kreatywnych sposobów i to nie tylko w kuchni. Wyjaśniamy do czego służy folia aluminiowa w zmywarce i jakie są z tego korzyści.

Zapomnij o niedomytych naczyniach i resztkach jedzenia, które zostały na ich powierzchni. Włóż trochę folii aluminiowej do zmywarki i ciesz się lśniącymi  sztućcami. Wystarczy, że zrobisz to według naszej instrukcji.

Jak działa folia aluminiowa w zmywarce?

Pewnie nie raz zdarzyło ci się, że na powierzchni naczyń i sztućców, po wyjęciu ze zmywarki, nadal są resztki jedzenia i smugi od detergentu. A czasami talerze czy szklanki nagle robią się matowe. Wcale nie musi tak być! Noże, łyżki, widelce czy garnki mogą lśnić czystością. Wystarczy, że zastosujesz ten sprytny trik. Co musisz zrobić? Po prostu urwij kawałek foli aluminiowej i zwiń go w kulkę wielkości piłki golfowej. Następnie włóż ją do koszyczka na sztućce. Kulkę możesz dla bezpieczeństwa przymocować za pomocą wykałaczki - dzięki temu nie będzie rozprzestrzeniać się po całej zmywarce. Na czym polega trik? Dokładnie na tym, że środki chemiczne, które zawierają tabletki do zmywarki, wejdą podczas mycia w reakcję z folią aluminiową. Na skutek tego dochodzi do procesu utleniania zwanego też wymianą jonową. Dzięki temu sztućce staną się błyszczące, a na szkle nie będzie zacieków.

roll of aluminum foil isolated on white background
roll of aluminum foil isolated on white background

Jak odświeżyć srebrne sztućce i biżuterię?

Mamy dla ciebie jeszcze inny prosty trik z użyciem folii aluminiowej. Tym razem wykorzystaj ją do nabłyszczenia biżuterii wykonanej ze srebra i sztućców, które pokryły się patyną. Jedna drobna uwaga - żadne z nich nie może być ozdobione kamieniami! Jak to zrobić? Po prostu weź patelnię i wyłóż ją folią aluminiową, a następnie nalej do niej wody. Potem dodaj dwie łyżeczki soli. Kiedy roztwór będzie już gotowy, włóż do niego przedmioty, które chcesz oczyścić. Zostaw je na kilka minut, ale nie dłużej niż na 10. Zastosowana w ten sposób folia aluminiowa zadziała jak katalizator, dzięki czemu dojdzie do reakcji chemicznych, podczas której osadzona patyna po prostu zniknie. Po takiej kąpieli oczyszczone sztućce i biżuterię należy dobrze opłukać i wytrzeć do sucha. Efekt nabłyszczenia murowany!

roll of aluminum foil isolated on white background
roll of aluminum foil isolated on white background
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także