NewsyCoraz więcej psów spaceruje z żółtą wstążką. Jeśli takiego spotkasz, lepiej odejdź!

Coraz więcej psów spaceruje z żółtą wstążką. Jeśli takiego spotkasz, lepiej odejdź!

Żółta smycz Fot. Genialne
Żółta smycz Fot. Genialne
Redakcja

20.01.2023 21:15, aktual.: 20.01.2023 21:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość psów, które spotykamy w swoim życiu jest przyjazna i radosna. Merdają ogonkami, wskakują na kolana i uwielbiają się przytulać. Należy jednak pamiętać, że psiaki podobnie jak ludzie, są różne. Bywa też tak, że ich charakter może zaskoczyć obcą osobę. Właściciele takich zwierząt wyszli z inicjatywą, której symbolem stała się żółta kokardka.

Jeśli zauważysz na ulicy psa z żółtą kokardką, jak najszybciej odejdź

Żółta kokardka lub wstążka powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Jest to niewerbalny sygnał ze strony właściciela pieska, że jego zachowanie może nas zaskoczyć. Informuje nas, byśmy nie zaczepiali pupila. Takiego psa nie wolno głaskać i zaczepiać, bo może się to źle skończyć.

Żółta smycz Fot. Genialne
Żółta smycz Fot. Genialne

Żółta smycz to wiadomość od jego właściciela dla nas

Taki zwierzak może być strachliwy, agresywny wobec obcych, mieć trudną przeszłość lub być w trakcie szkolenia. Jeśli jest nam obcy i nie znamy jego właściciela, lepiej jak najszybciej odejść od niego. Nie wypada stwarzać niepotrzebnego stresu dla psa. Wiele z nich mogło w przeszłości być skrzywdzonych przez człowieka. Czasem drobne skojarzenie z przeszłością może wywołać u nich strach lub złość.

Inicjatywa z żółtą wstążką powstała w 2012 roku

„Yellow Dog” to ruch społeczny, który pragnie podkreślić, że psy również potrzebują własnej przestrzeni. Nie wolno jej naruszać, zwłaszcza, gdy zwierzak mierzy się z trudnościami. Pomysł przywiązania wstążki do smyczy okazał się prosty i niezwykle skuteczny. Inicjatywa ta zaczęła się poszerzać i teraz w wielu krajach na świecie można ja zaobserwować.

Niezwykle ważne jest, by przekazywać znaczenie tego symbolu dalej, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Dodatkowo, taka wstążka jest wsparciem dla właścicieli psów. Wystarczy przyczepić ją do obroży, by uniknąć kolejnych pytań ze strony obcych.

Żółta smycz również jest symbolem

Ze względów praktycznych niektórzy używają żółtych smyczy. Są one bardziej wytrzymałe i nie przeszkadzają psiakom. Ich znaczenie jest takie same jak w przypadku wstążki. Nie podchodzimy, bo pies może źle zareagować!

Żółta smycz Fot. Genialne
Żółta smycz Fot. Genialne

Żółta smycz z komunikatem

Niektórzy właściciele drukują na smyczy komunikat. Na zdjęciu możemy zobaczyć psa ze smyczą podpisaną "nerwowy". To niezwykle pomysłowe i pomocne rozwiązanie!

Żółta smycz, czy wstążka oznacza, że pies jest w trakcie pracy - pracy nad sobą

Twórcy inicjatywy podkreślają, że nie wystarczy nałożyć na obroże żółtą wstążkę, czy żółtą smycz. Jeśli wiemy, że nas pies mierzy się z problemami, powinniśmy pracować, by jego stan się poprawił. Traumy z przeszłości można zagoić, lecz wymaga to poświęcenia od właściciela.

Żółta smycz może uratować życie psa!

Większość agresywnych zachowań psów spowodowane jest strachem. Wyobraź sobie sytuację, że pies ugryzł dziecko, które zbyt gwałtownie się do niego zbliżyło. Groziłaby mu wtedy eutanazja. Projekt Yellow Dog dotyczący żółtej wstążki, chroni zarówno psy jak i społeczeństwo.

Na smyczy prowadzimy psa nie tylko w mieście, ale i w lesie!

Obejrzyj nasz filmik:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także