PoradyCo robić, gdy zgubisz się w lesie? Ta wiedza może uratować Ci życie

Co robić, gdy zgubisz się w lesie? Ta wiedza może uratować Ci życie

Co robić, gdy zgubisz się w lesie? Ta wiedza może uratować Ci życie
Katarzyna
17.10.2019 13:14

Słoneczna jesienna pogoda zachęca do spacerowania po lesie, dodatkowo jesień to najlepsza pora na zbieranie grzybów czy po prostu relaks wśród natury. Jednak coraz częściej słyszy się o wypadkach dotyczących zagubień w lesie. Jak nie zabłądzić i co robić kiedy zgubisz się w lesie? Przeczytaj wskazówki!

Co robić, gdy zgubisz się w lesie?

unsplash.com
unsplash.com

Przede wszystkim pamiętaj, aby zachować spokój i nie panikować - to nigdy nie pomoże. Zawsze w sytuacji, gdy zabłądzisz lub stracisz orientację w terenie, zatrzymaj się i weź głęboki oddech a następnie przystąp do procedury S.T.O.P. Skrót ten oznacza:

S (stop) - zatrzymaj się u uspokój

T (think) - na spokojnie zacznij myśleć i pomału działać. Sprawdź która jest godzina, zastanów się kiedy może zajść słońce, jakie rzeczy masz ze sobą, czy warunki pogodowe się nie zmieniają, czy masz zasięg i czy możesz do kogoś zadzwonić.

O (observe) - zaobserwuj miejsce w którym jesteś. Zobacz otoczenie i spróbuj się zorientować w którym miejscu się znajdujesz. Nasłuchuj, być może znajdujesz się niedaleko drogi i usłyszysz nadjeżdżające samochody lub pociąg.

P (plan) - obmyśl co dalej zrobisz. Jeśli zapada zmierzch i będzie trzeba zostać na noc w lesie, poszukaj schronienia lub pomyśl jak rozpalić ognisko.

#1

Jeśli jesteś w lesie ze znajomymi, spróbuj ich zawołać. Rób hałas i wołaj o pomoc, być może Twoi znajomi Cię usłyszą lub Twój głos usłyszą inne osoby, będące w lesie.

#2

Sprawdź czy możesz wykonać połączenie, jeśli masz zasięg zadzwoń do znajomego lub do leśnika który będzie mógł Cię zlokalizować. Jeśli nie znasz numeru możesz poszukać ściętych belek drzew, które zostały na leśnych drogach po ścince drzew. Numer do leśnika czasami znajduje się na jednej z beli.

#3

Jeśli nigdzie blisko nie była prowadzona ścinka drzew, poszukaj słupków - każdy z obszarów leśnych ma swoj numer. Jeśli znajdziesz taki słupek, będzie łatwiej Cię zlokalizować.

#4

Znalazłaś potok rzeki? Podążaj za nim w dół ujścia.

unsplash.com
unsplash.com

#5

Podczas wspólnej wycieczki do lasu np. ze znajomymi czy rodziną, oddaliłaś się od wszystkich bliskich? Lepiej zostać w jednym miejscu i zawołać o pomoc. Jeśli zdecydujesz się ich szukać może się okazać, że jeszcze bardziej od nich się oddalisz.

#6

Jeśli udało Ci się odnaleźć drogę idź nią. Być może napotkasz rowerzystę lub jakiś samochód. Zawsze będzie Ci łatwiej poruszać się drogą niż idąc przez środek lasu.

#7

Wybierając się do lasu powiadom bliską osobę. Jeśli długo nie będziesz wracać do lasu i nie będzie z Tobą kontaktu, ktoś będzie mógł wezwać pomoc.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także