PoradyCo się stanie po zażyciu przeterminowanych leków? Chemiczka objaśnia

Co się stanie po zażyciu przeterminowanych leków? Chemiczka objaśnia

co się stanie po zażyciu przeterminowanych leków, fot. Genialne
co się stanie po zażyciu przeterminowanych leków, fot. Genialne
26.09.2023 12:55

Żywność często nadaje się do jedzenia nawet po upływie daty przydatności do spożycia. A jak jest z medykamentami? Co się stanie po zażyciu przeterminowanych leków? Wyjaśniamy, czy takie postępowanie jest bezpieczne i jakie może mieć to konsekwencje.

Co się dzieje z lekami po upływie daty ważności?

Temat dat ważności medykamentów poruszyła ostatnio na Instagramie Sylwia Panek, chemiczka, która prowadzi profil @wzdrowymdomu. Kobieta przez kilka lat pracowała w laboratorium jednej z firm farmaceutycznych, dlatego postanowiła powiedzieć, co się stanie po spożyciu przeterminowanych leków. Wyjaśniła, że wraz z upływem czasu zmniejsza się ilość substancji czynnej w leku. Po upływie terminu wskazanego na opakowaniu jest jej mniej, niż zadeklarował producent, więc tabletki lub syrop mogą słabiej działać. Poza tym, gdy mija wskazany termin, składniki leków ulegają rozpadowi, więc pojawiają się w nich nowe substancje, które instagramerka nazywa zanieczyszczeniami. Preparaty mogą więc zmieniać swoje właściwości i wywoływać niepożądane reakcje organizmu. Oczywiście to nie jest tak, że 28 dnia od otwarcia syrop jest jeszcze ok, a 29 już będzie trujący - podkreśla.

Co się stanie po zażyciu przeterminowanych leków?

Skutki brania leków po upływie daty ważności mogą być różne. W niektórych przypadkach nic się nie stanie (poza tym, że środek słabiej zadziała). Może się jednak zdarzyć, że przeterminowane leki wywołają np. biegunkę lub reakcję alergiczną. W niektórych przypadkach konsekwencje mogą być jednak znacznie bardziej dotkliwe. W niektórych medykamentach rozpad składników wiąże się z powstaniem szkodliwych substancji, które mogą działać toksycznie na organizm. Zażycie ich może skutkować poważnym zatruciem i długotrwałym rozstrojem zdrowia.

Co się stanie po zażyciu przeterminowanych leków? Fot. Freepik
Co się stanie po zażyciu przeterminowanych leków? Fot. Freepik

Jak przechowywać leki?

To, czy leki zachowają swoje właściwości do końca okresu wskazanego na opakowaniu, zależy od sposobu ich przechowywania. Informacje o tym, w jakich warunkach należy trzymać dany preparat, znajdują się na opakowaniu. Niektóre środki wymagają przechowywania w niskiej temperaturze, dlatego powinieneś umieścić je w lodówce. W pozostałych przypadkach wystarczy włożenie medykamentów do szafki. Musisz jednak pamiętać, by znajdowały się z dala od okna i nie były narażane na działanie wilgoci, światła słonecznego, a także wysokiej temperatury. Aby ułatwić sobie pilnowanie terminów ważności, szczególnie w przypadku leków przydatnych do spożycia tylko przez określony czas po otwarciu opakowania, warto zapisywać na pudełku datę odpieczętowania. Dzięki temu nie będziesz ryzykować przyjmowania przeterminowanych środków.

Co zrobić z przeterminowanymi lekami?

Wiesz już, co się stanie po zażyciu przeterminowanych leków. Czas zastanowić się, co zrobić z medykamentami po upływie daty ważności. W pierwszej chwili może wydawać ci się, że wystarczy wyrzucić je do zwykłego kosza na śmieci. Nie jest to jednak dobry pomysł. Pamiętaj, że leki to środki chemiczne, które mogą rozkładać się przez bardzo długi czas i zaszkodzić środowisku naturalnemu. W związku z tym powinny być wyrzucane tylko do specjalnych pojemników. Kosz na przeterminowane leki znajdziesz w każdej aptece. Korzystając z niego, będziesz mieć pewność, że zostaną właściwie zutylizowane.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także