PoradyZrób to po zamknięciu laptopa. Tak wyjdziesz z pracy nie tylko ciałem

Zrób to po zamknięciu laptopa. Tak wyjdziesz z pracy nie tylko ciałem

Co zrobić po zamknięciu laptopa? Fot. Freepik
Co zrobić po zamknięciu laptopa? Fot. Freepik

17.07.2023 18:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skupienie na pracy jest ważne i ułatwia sprawne wykonywanie obowiązków. Ogromne znaczenie ma jednak oddzielenie strefy zawodowej od życia prywatnego. Podpowiadamy, co zrobić po zamknięciu laptopa, by szybko powrócić do pozasłużbowej rzeczywistości.

Sam fakt zakończenia pracy nie oznacza, że automatycznie przestajesz o niej myśleć. Czasami trudno jest przejść od trybu skupienia na zadaniach do relaksu. Warto ułatwić sobie to zadanie, by szybciej niwelować stres związany z pracą i łatwiej przechodzić w stan odpoczynku. Jest kilka prostych trików, które możesz zastosować.

Jak zakończyć dzień pracy?

Zakończenie dnia pracy warto zaakcentować, stosując proste rytuały. Dzięki nim twój umysł i ciało łatwiej się rozluźnią. Podstawą jest fizyczne oddalenie się od miejsca pracy. Jeśli jeździsz do biura, jest to stosunkowo łatwe. Po prostu wychodzisz z niego i idziesz lub jedziesz do domu. Po drodze staraj się nie myśleć już o obowiązkach służbowych, nie odbierać telefonów od klientów itp. Skup się na rzeczach, które będziesz robić przez resztę dnia. Jeśli pracujesz zdalnie z domowego biura, również powinieneś jak najszybciej je opuścić. Złóż laptopa i schowaj go do torby, a następnie odłóż na bok. To samo zrób z innymi rzeczami, które wykorzystujesz w czasie pracy. Kiedy już się z tym uporasz, możesz przejść do kolejnych kroków, które pozwolą ci w pełni zrelaksować się po kilku godzinach skupienia na pracy.

Oto co warto zrobić po zamknięciu laptopa. Fot. Freepik
Oto co warto zrobić po zamknięciu laptopa. Fot. Freepik

Co zrobić po zamknięciu laptopa?

Bez względu na to, czy pracujesz w biurze, czy w domu, postaraj się zrobić kilka rzeczy ułatwiających mentalne "wyjście z pracy".

  • Wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających. Dzięki temu rozluźnisz mięśnie napięte przez cały dzień. Jeśli pracujesz przy komputerze, koniecznie rozluźnij szyję oraz ramiona. Skup się również na biodrach oraz kręgosłupie. Dzięki krótkiemu stretchingowi poczujesz, jak z ciała uwalnia się całe napięcie i stajesz się bardziej zrelaksowany.
  • Poza rozciąganiem zaplanuj dodatkową dawkę popołudniowego ruchu. Nie musisz się forsować. Możesz wracać z biura na piechotę lub wychodzić wieczorem na spacer. Dostosuj intensywność i rodzaj aktywności do swoich możliwości.
  • Po całym dniu pracy warto wziąć krótki prysznic. Dzięki temu poczujesz się świeży i wypoczęty. Jeśli panują akurat upały, szybka kąpiel dodatkowo pomoże ci się ochłodzić.
  • W ferworze pracy prawdopodobnie nie zawsze pamiętasz, by regularnie pić wodę. Po wyjściu z biura przygotuj dzbanek orzeźwiającego płynu z cytryną oraz listkami mięty lub innymi dodatkami. Orzeźwi cię i pomoże odzyskać energię.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także