Narzekasz na stres w pracy? Aby go zwalczyć, posłuchaj naukowców i wypróbuj ich patent
28.05.2023 11:17
Opieka nad zwierzęciem to duża odpowiedzialność i wiele codziennych obowiązków. Posiadanie czworonożnego przyjaciela ma jednak wiele zalet. Naukowcy odkryli m.in., że pies pomaga na stres w pracy.
Wymaga sporej uwagi, codziennych spacerów i pielęgnacji, ale odwdzięcza się bezwarunkową miłością i potrafi poprawić humor nawet po najgorszym dniu. Każdy, kto ma psa, nie ma wątpliwości, że warto posiadać czworonożnego przyjaciela. Tego samego zdania są naukowcy. Według nich pies to doskonałe remedium m.in. na stres w pracy.
Jakie są korzyści z posiadania psa?
Właściciele psów mają liczne obowiązki — dbanie o pupila, codzienne spacery, wizyty u weterynarza. Wszystko to nic w porównaniu z korzyściami, jakie czerpią z codziennego obcowania ze zwierzakiem. Posiadając psa, zyskujesz prawdziwego, wiernego przyjaciela, który kocha bezwarunkowo. Masz też pretekst, by codziennie trochę się poruszać w czasie spacerów. Dzięki licznym obowiązkom związanym z utrzymaniem czworonoga, uczysz się lepiej planować swój czas. Zyskujesz również wiele okazji, by zawrzeć nowe znajomości. Zdziwisz się, ile ciekawych osób możesz poznać w czasie spacerów z psem i wizyt u weterynarza.
Pies pomaga na stres w pracy
Badania wykazały, że psy pomagają w walce ze stresem. Głaskanie ich jest bardzo relaksujące, ale to nie wszystko. Okazuje się, że sama obecność czworonoga redukuje poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. To zjawisko bardzo interesuje naukowców, dlatego badacze z uniwersytetu w Wirginii (w USA) postanowili sprawdzić, jak obecność czworonogów w miejscu pracy wpłynie na poziom stresu ich właścicieli i całej załogi.
- Przebadano 75 osób zatrudnionych w firmie produkcyjnej, która pozwala na przychodzenie do pracy z psami.
- Badano poziom stresu w 3 grupach pracowników: właścicieli psów, którzy zostawili je w domach, właścicieli psów, którzy zabierali je do pracy oraz osób nieposiadających psów. Badania robiono w różnych momentach dnia.
- Na początku dnia poziom stresu we wszystkich grupach był podobny. W kolejnych godzinach u osób przychodzących z psami malał, a w pozostałych dwóch grupach podnosił się.
- Badanie wykazało, że posiadacze psów byli mniej zestresowani w dniach, kiedy przyprowadzali zwierzaki do pracy, a bardziej, gdy zostawiali je w domach.
- Naukowcy stwierdzili, że obecność psów miała pozytywny wpływ również na samopoczucie osób, które nie przyprowadzały do pracy zwierzaków.
Czy w Polsce można chodzić z psem do pracy?
Nie ma przepisów, które zabraniałyby przychodzenia do pracy z psem. Takie rozwiązanie nie jest jednak zbyt popularne. Fakt, że firma nie informuje wprost, że możesz przyprowadzić pupila do pracy, nie oznacza jednak, że jest temu przeciwna. Jeśli przyprowadzenie zwierzaka nie będzie stanowiło zagrożenia dla bezpieczeństwa i higieny pracy, możesz zapytać pracodawcę oraz współpracowników, czy nie mają nic przeciwko jego obecności. Pamiętaj jednak, że nie każdy pies będzie czuł się dobrze w obecności dużej liczby obcych osób. Zanim zgłosisz się z prośbą o zgodę na przychodzenie z czworonogiem do pracy, upewnij się, że zwierzak dobrze to zniesie i będzie się odpowiednio zachowywał. Chodzi przecież o to, by pies pomagał na stres w pracy, a nie dodatkowo go powiększał swoim nieodpowiednim zachowaniem.