PoradyLajfhakiCoraz więcej osób stosuje japoński sposób na spanie w upały

Coraz więcej osób stosuje japoński sposób na spanie w upały

jak wyspać się w upały fot. freepik
jak wyspać się w upały fot. freepik

26.06.2023 19:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Spanie podczas wysokich temperatur to istne wyzwanie, które doskwiera wielu osobom. Jak zasnąć, kiedy jest nam gorąco, a sen nie przychodzi? Podpowiadamy, jak wyspać się w upały.

Problem ten dotyczy wszystkich, niezależnie od szerokości geograficznej. Jednak Japończycy od lat mają skuteczny sposób na spokojny sen podczas szalejących upałów. Wystarczy prawidłowo ustawić łóżko, a szybko wpadniesz w objęcia Orfeusza.

Czemu nie śpimy w upały?

To pytanie co roku wraca niczym bumerang, a każdy próbuje radzić sobie z nim, jak tylko potrafi. W ciągu nocy budzimy się kilkukrotnie, przewracamy z boku na bok lub pijemy wodę. Prawidłowa temperatura do spania powinna wynosić między 18 a 20 stopni Celsjusza, a latem osiąga o wiele więcej. Podczas spania organizm produkuje melatoninę, czyli hormon snu, który obniża temperaturę ciała o 0,5 stopnia. Dlatego, jeśli w pomieszczeniu jest gorąco, to cały proces się zaburza i trudniej jest zasnąć.

Woman's morning in bed
Woman's morning in bed

Jak wyspać się w upały?

Nie warto od razu zaopatrywać się w drogie wentylatory lub montować klimatyzację. Trik pochodzący z Japonii pomoże bez zbędnego sprzętu, wystarczy poznać rządzące nim prawo fizyki. Ciepłe powietrze unosi się do góry, natomiast zimne pozostaje na dole, oto cały sekret. Japończycy śpią na futonach, czyli tradycyjnych posłaniach składających się z kołdry i materaca. Warto dodać, że są niskie, przez co kładzie się je na podłodze, a jeśli śpimy niżej, to mamy dostęp do chłodnego powietrza. Dlatego wystarczy rozłożyć materac na podłodze i iść spać, a z pewnością zaśniesz szybko i rano będziesz wypoczęty. Dodatkowo należy ograniczyć napływ ciepłego powietrza z zewnątrz, najlepiej zamykać na dzień okna i zasłaniać rolety. Natomiast wieczorem otwierać je, aby przewietrzyć pomieszczenie. Można też próbować spać nago, co według badaczy jest korzystne dla m.in. skóry. Dodatkowo ważny jest materiał, z jakiego wykonano pościel i materac, ponieważ powinny być one naturalne oraz przewiewne.

Obraz

Domowe sposoby na szybki sen w upał?

  • Zjedz lekką kolację, która nie będzie obciążać żołądka na maksymalnie 2 godziny przed pójściem spać.
  • Weź zimny prysznic, który doda ochłody i poprawi krążenie krwi.
  • Przygotuj schłodzony termofor lub butelkę wody.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także