Cytryny nie spleśnieją przez długie tygodnie. Trzymam je w nieoczywistym miejscu
Cytryna to jeden z najpopularniejszych owoców. Używamy go zarówno do wypieków, jak i deserów czy napojów. Najczęściej ląduje w ciepłej herbacie, którą to w sezonie jesienno-zimowym pijemy litrami. Niestety, już kilka dni po zakupie siatki cytryn, owoce zaczynają pleśnieć. Jak przechowywać cytryny, żeby się nie psuły? Wyjaśniamy.
Gdzie trzymać cytryny?
Jeśli chcesz, żeby cytryny były świeże jak najdłużej, sprawdź je już w sklepie. Jak to zrobić? Zacznij od przebrania owoców. Wybierz takie, które są małe, mają stosunkowo cienką skórkę i wydzielają intensywny zapach. Takie cytryny są po prostu najświeższe i najbardziej soczyste. Odpowiednio przechowywane, nie spleśnieją nawet przez kilkanaście dni. Jak więc przechowywać cytryny? Możesz włożyć je do lodówki, do szuflady przeznaczonej na owoce i warzywa. Pamiętaj jednak, że zimne owoce kroi się trudniej i nie są one tak soczyste jak te, które przechowuje się w temperaturze pokojowej. Można jednak iść o krok dalej. Istnieje metoda, która przedłuży ich świeżość o... kilka tygodni. Wystarczy, że włożysz cytryny do dużego słoika, a następnie, zalejesz je wodą. Po zamknięciu włóż słoik do lodówki. Dzięki "pływaniu" w wodzie nie stracą swojej soczystości, skórka zachowa sprężystość, a krojenie nie będzie problematyczne. Pamiętaj jednak o tym, aby regularnie wymieniać wodę — najlepiej raz na trzy dni. W ten sam sposób możesz przechowywać też marchewki czy korzenie pietruszki.
Jak przechowywać połówki cytryny?
Przygotowując herbatę czy deser, rzadko kiedy zużywamy całą cytrynę. Co więc zrobić z pozostałą częścią owocu? Włóż ją do czystego i suchego pojemnika na żywność, a następnie, umieść go w lodówce. Czystość i suchość pojemnika jest tutaj kluczowa, bowiem brudny oraz wilgotny tylko przyśpieszy proces rozkładu. Co ważne, cytryna przechowywana w ten sposób nie przesiąknie zapachem lodówki.