Balkon i ogródOgródCzas na maliny jesienne. Zasadź je teraz, a latem będziesz cieszyć się obfitym plonem

Czas na maliny jesienne. Zasadź je teraz, a latem będziesz cieszyć się obfitym plonem

Jak sadzić jesienne maliny? Fot. Adobe Stock
Jak sadzić jesienne maliny? Fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk

02.10.2023 18:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Słodkie i zarazem kwaśne. Pełne witamin i minerałów. Kochają je zarówno dzieci, jak i dorośli. Mowa oczywiście o malinach. Jeśli zastanawiasz się nad samodzielną uprawą krzaczków, zabierz się za to już teraz. Wyjaśniamy, jak sadzić jesienne maliny.

Mało się o tym mówi, ale maliny najlepiej jest sadzić wczesną jesienią. Dzięki temu latem będziesz cieszyć się pierwszymi, własnoręcznie wyhodowanymi owocami. Podczas jesiennych miesięcy ziemia jest jeszcze wilgotna na tyle, aby sadzonka mogła się ukorzenić. Co najlepsze, maliny jesienne są znacznie łatwiejsze w uprawie niż te, które zostały zasadzone wiosną.

Jak sadzić maliny jesienne?

Krzaki malin zasadzone jesienią owocują już po pierwszych przymrozkach. Oznacza to, że z całą pewnością staną się dojrzałe już w pierwszym sezonie po zasadzeniu. Kiedy sadzić maliny? Zrób to pomiędzy wrześniem a listopadem, jednak zdaniem ogrodników, najlepszy miesiąc na ten zabieg to październik. Zanim kupisz sadzonkę, wybierz miejsce. Powinno być nasłonecznione i zarazem osłonięte przed wiatrem, z dala od wód gruntowych, truskawek i borówek. Nie masz tyle miejsca w ogrodzie? Możesz zasadzić je w półcieniu. Następnie zaopatrz się w odpowiednią ziemię. Wybierz taką, która jest żyzna, przepuszczalna i lekko kwaśna.

Jak sadzić jesienne maliny? Fot. Adobe Stock
Jak sadzić jesienne maliny? Fot. Adobe Stock

Jaka sadzonka będzie najlepsza?

Po wybraniu odpowiedniego miejsca i zaopatrzeniu się w ziemię, wybierz się po sadzonki. Jaki gatunek będzie najlepszy? Jeśli chcesz, żeby krzewy wydawały obfite, słodkie plony, wybierz odmianę Polka. Popularna Pokusa owocuje późno, jednak jej owoce są bardzo duże, a sam krzew wykazuje się wyjątkową odpornością na choroby grzybowe. Z kolei Polesie owocuje najwcześniej, bo już w lipcu, wypuszczając przy tym duże owoce o sercowatym kształcie. A jak sadzić jesienne maliny Zacznij od sadzonki. Pozbądź się z niej suchych i zniszczonych korzeni. Tak przygotowaną zanurz w wodzie zmieszanej z odrobiną ziemi. Następnie wykop rowek o głębokości 10 cm i szerokości 20 cm. Sadzonkę umieść prosto w dołku, pamiętając o tym, aby równomiernie rozłożyć jej korzenie. Zakop ziemię aż do trzeciego pąka (licząc od nasady) i delikatnie ją uklep. Krzew powinien być stabilny i mocno trzymać się w ziemi. Na sam koniec przytnij tylko te pędy, które znajdują się powyżej pąka na wysokości 30 cm, a następnie obficie podlej roślinę.

Jak sadzić jesienne maliny? Fot. Adobe Stock
Jak sadzić jesienne maliny? Fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także