Balkon i ogródOgródTwoja winorośl nie owocuje? Wiemy, jaki jest powód

Twoja winorośl nie owocuje? Wiemy, jaki jest powód

Warunki, jakie panują w naszym klimacie, nie sprzyjają kwitnieniu winorośli. Mimo to wielu ogrodników decyduje się na uprawę winogron, chociażby w swojej szklarni. Zastanawiasz się, dlaczego twoja winorośl nie owocuje? Wiemy, jaki może być tego powód.

Dlaczego winorośl nie owocuje, fot. Adobe Stock
Dlaczego winorośl nie owocuje, fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk

Na całym świecie rośnie aż 70 gatunków winorośli, jednak tylko jeden z nich uprawiany jest ze względu na smak. To winorośl właściwa, którą można przeznaczyć na wino, ocet czy po prostu ją zjeść. To roślina, która najlepiej czuje się w ciepłym klimacie, jednak coraz więcej osób uprawia ją w swoim ogrodzie, chociażby ze względu na wygląd.

Dlaczego winorośl nie owocuje?

Winorośl jest w stanie wydać owoce nawet w naszym klimacie. Niestety, ich smak daleki jest od znanych nam słodkich winogron. Owoce najczęściej są niewielkie, a do tego wyjątkowo kwaśne. Dzieje się tak dlatego, że nie mają zapewnionych odpowiednich warunków wzrostu. Jak więc uprawiać winogrona? Zacznijmy od najważniejszego aspektu, czyli od stanowiska. Winorośl rozwija się wyłącznie w miejscu mocno nasłonecznionym i odsłoniętym od wiatru. Zasadzone w cieniu, nie zaowocują, a do tego, roślina może zacząć chorować. Druga, równie ważna kwestia to dobór sadzonek. Wybierz takie, które są mrozoodporne, np. odmianę Agat Doński czy Aurora. Niestety, mają one jedną, małą wadę — są dość kwaśne, jednak po zapewnieniu odpowiednich warunków wzrostu, zyskują naturalną słodycz. Jeśli kupisz sadzonki z nieznanego źródła, może okazać się, że są to rośliny z siewu. Wtedy przez wiele lat możesz nie doczekać się owoców.

Dlaczego winorośl nie owocuje, fot. Adobe Stock
Dlaczego winorośl nie owocuje, fot. Adobe Stock

Uprawa winogron — na co zwrócić uwagę?

Niestety, winorośl ma skłonność do chorób grzybowych. Dlatego też trzeba ciągle mieć się na baczności i sprawdzać, czy na liściach i pnączach nie pojawia się charakterystyczny nalot. Trzecia, często pomijania kwestia w uprawie winorośli to ziemia. Najlepsza będzie taka, która jest żyzna, próchnicza, przepuszczalna, stale wilgotna, o obojętnym odczynie pH. A co z nawożeniem? Winorośle nie mają dużego zapotrzebowania na składniki pokarmowe, o ile zasadzi się je w wyżej opisanej ziemi. Raz na jakiś czas można odżywić je nawozem organicznym, np. niewielką dawką kompostu.

Dlaczego winorośl nie owocuje, fot. Adobe Stock
Dlaczego winorośl nie owocuje, fot. Adobe Stock