PoradyCzas przestawić okna na "tryb letni". Wystarczy przekręcić ukrytą śrubę w ramie

Czas przestawić okna na "tryb letni". Wystarczy przekręcić ukrytą śrubę w ramie

Czas przestawić okna na "tryb letni". Wystarczy przekręcić ukrytą śrubę w ramie
Manuel

05.05.2023 11:20, aktual.: 05.05.2023 12:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość z nas w swoich domach i mieszkaniach ma okna PCV. Być może nie wiedziałeś, że można w nich ustawić letni i zimowy tryb okna (a także uniwersalny tryb standardowy). Wyjaśniamy jak to zrobić, a także do czego to służy. Dzięki tej małej, niepozornej rzeczy przypuszczalnie oszczędzisz całkiem sporo pieniędzy.

Monterzy zwykle przy instalacji okien w naszym domu/mieszkaniu ustawiają tzw. tryb standardowy i często nawet nas, że nasze okna mają jakieś inne tryby, które można zmieniać. A mogą one wpłynąć zarówno na komfort naszego życia, jak i również na wysokość rachunków za ogrzewanie. Wyregulowanie okien pod tym kątem jest bardzo łatwe i każdy może to zrobić samodzielnie.

Co daje letni tryb okna?

Tryby okna różnią się od siebie stopniem docisku skrzydła do ramy. Wpływa to na ilość powietrza, jakie się dostaje poprzez tzw. mikroszczeliny w oknie. Dzięki tym niewielkim otworom latem poprawia się wentylacja w domu i lepiej się w nim oddycha, bo letni tryb okna pozwala zmniejszyć stopień docisku skrzydła do ramy. Ale za to tryb ten jest bardzo niekorzystny zimą, bo więcej zimnego powietrza dostaje się do środka naszego mieszkania. Wpływa to realnie na wielkość naszego rachunku za ogrzewanie. Dlatego w najzimniejszych miesiącach roku powinniśmy z kolei przełączać okna w try b zimowy, który pomaga je uszczelnić. Wspomniany tryb standardowy to ustawienie pośrednie, dobre w sytuacji, gdy nie chcemy ingerować w ustawienia i niczego zmieniać. Jeśli jednak zależy ci na twoim komforcie latem i oszczędnościach zimą, to zdecydowanie warto to robić.

Letni tryb okna, fot. getty images
Letni tryb okna, fot. getty images

Jak ustawić letni tryb okna?

Producenci okien zwykle zalecają by tryb zimowy przestawiać na tryb letni w momencie gdy temperatura na zewnątrz przez cały dzień i noc zaczyna przekraczać wysokość 10 stopni Celsjusza. Przestawienie trybu okna może wyglądać nieco inaczej zależnie od konkretnego modelu. Niemniej w każdym oknie PCV (czyli popularnym "plastiku") znajdziesz po jego wewnętrznej stronie zaczepy przypominające najczęściej grzybki lub czopy. To właśnie za ich pomocą reguluje się tryb letni i zimowy. Do ich przestawienia będziesz potrzebował jedynie zwykłego klucza płaskiego. Powinieneś je być w stanie ustawić w trzy tryby, a różnicę pomiędzy nimi poczujesz po zamknięciu okna (będzie od niego "ciągnęło" lub nie).

Letni tryb okna, fot. getty images
Letni tryb okna, fot. getty images

Przepis na domową piankę do czyszczenia okien

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także