PoradyCzerwona lub żółta kropka na oponie nie znalazła się tam bez powodu. Oto co oznacza

Czerwona lub żółta kropka na oponie nie znalazła się tam bez powodu. Oto co oznacza

Zauważyłeś, że na twojej oponie znajduje się czerwona kropka? A może jest żółta lub zielona? Bez względu na kolor, teraz pewnie zastanawiasz się, co oznacza. Producenci wykorzystują to oznaczenie w bardzo konkretnym celu.

czerwona kropka na oponie fot. pexels
czerwona kropka na oponie fot. pexels

Większość opon jest oznaczana paskami biegnącymi przez bieżnik oraz kolorowymi kropkami zlokalizowanymi na boku. Pierwsze są stosowane do określenia rodzaju bieżnika, mieszanki wykorzystanej do produkcji opony itd. Każdy producent stosuje je według własnego uznania, a dla kierowców nie mają one właściwie żadnego znaczenia. Nieco inaczej ma się sprawa z kolorowymi kropkami.

Po co na oponach zostawiane są kolorowe kropki?

Czerwona, zielona, żółta lub biała kropka pojawia się na oponie w czasie kontroli jakości. Po odlaniu opony w specjalnej formie producenci sprawdzają jej gatunek, dokładność odlewu, a także wycentrowanie i wyważenie. Właśnie z tym ostatnim związane są kolorowe kropki (opcjonalnie kwadraty lub trójkąty — kształt nie ma znaczenia). Używa się ich do oznaczenia najcięższego oraz najlżejszego miejsca na oponie. W ten sposób ułatwia się pracę wulkanizatorom. Kropki pozwalają im w prosty sposób określić, w jakim położeniu w stosunku do wentyla powinna znajdować się opona zakładana na felgę.

Poza paskami na oponie może pojawić się czerwona kropka. Fot. Pixabay
Poza paskami na oponie może pojawić się czerwona kropka. Fot. Pixabay

Co oznacza czerwona kropka na oponie?

Koloru kropek nie regulują żadne przepisy. W związku z tym producenci mogą używać ich w dowolny sposób. Niektóre firmy stosują dwie, a niektóre jedną kropkę. Czerwona kropka często występuje razem z żółtą. Czerwień wykorzystuje się do oznaczenia najcięższego miejsca na oponie, a kolor żółty - najlżejszego. W związku z tym czerwony punkt musi znaleźć się naprzeciwko wentyla, a żółty przy nim. Kropka zielona powinna być odczytywana tak samo jak żółta, ponieważ również wskazuje najlżejszy punkt na oponie. Zdarza się również, że na oponie pojawia się białe kółko z czerwonym środkiem. W tym przypadku symbol świadczy jednak jedynie o tym, że opona przeszła przez kontrolę jakości.

Czerwona kropka na oponie ułatwia pracę wulkanizatorom. Fot. Pixabay
Czerwona kropka na oponie ułatwia pracę wulkanizatorom. Fot. Pixabay

Czy brak kropki na oponie to powód do zmartwienia?

Jeśli twoje opony nie zostały oznaczone kolorowymi kropkami, nie musisz się martwić. Czerwona, żółta czy zielona kropka to ułatwienie dla osób montujących opony na felgach, ale jej brak nie jest wadą. Stanowi jedynie niewielkie utrudnienie. Bez podpowiedzi w postaci kropki pracownicy serwisu wulkanizacyjnego będą musieli po prostu użyć większej liczby ciężarków do felg, by odpowiednio wyważyć oponę.