NewsyCzy jesteśmy sami w kosmosie? Naukowcy są coraz bliżej odpowiedzi

Czy jesteśmy sami w kosmosie? Naukowcy są coraz bliżej odpowiedzi

Czy istnieje życie na innych planetach? Być może niebawem poznamy odpowiedź. Fot. Freepik
Czy istnieje życie na innych planetach? Być może niebawem poznamy odpowiedź. Fot. Freepik
04.10.2023 17:54

Ludzkość od dawna zadaje sobie pytanie, czy istnieje życie na innych planetach. Dziś, w dobie coraz prężniej rozwijających się nauki i technologii, badania w tym zakresie są zakrojone na bardzo szeroką skalę. Naukowcy sądzą, że wkrótce mogą znaleźć ostateczne rozwiązanie tej zagadki.

Poszukiwania życia w kosmosie nie przypominają raczej historii o zielonych ludzikach, które znamy z filmów czy książek o obcych. To poważne, zakrojone na szeroką skalę i bardzo kosztowne badania. Ich celem jest znalezienie planet z wodą i atmosferą podobną do ziemskiej. Jeden z ostatnich eksperymentów wskazuje, że mogą się one znajdować w odległości 60 lat świetlnych od Ziemi.

Czy istnieje życie na innych planetach?

Badanie, które miało odpowiedzieć na pytanie od dawna nurtujące ludzkość, przeprowadził profesor Piero Madau z Uniwersytetu Kalifornijskiego (Santa Cruz, USA). Kierował się kopernikańską zasadą mówiącą, że Ziemia jest przeciętną planetą krążącą wokół przeciętnego Słońca, a podobnych planet może być we Wszechświecie znacznie więcej. Profesor Madau stworzył model matematyczny, który uwzględniał szereg czynników wpływających na rozwój życia. Należały do nich m.in. historia tworzenia się gwiazd, formowania planet czy rozprzestrzeniania się między nimi wody oraz związków organicznych. Na podstawie tych i innych czynników naukowiec wyliczył, że planety, na których mogło rozwinąć się życie, znajdują się ok. 60 lat świetlnych od Ziemi.

Naukowcy od dawna badają, czy istnieje życie na innych planetach. Fot. Freepik
Naukowcy od dawna badają, czy istnieje życie na innych planetach. Fot. Freepik

Co dokładnie wynika z badania?

Z wyliczeń profesora Madau wynika, że w odległości 326 lat świetlnych od Słońca może znajdować się 11 tys. planet skalistych krążących wokół swoich gwiazd w tzw. sferach mieszkalnych. Te ostatnie są obszarami o temperaturze odpowiedniej do istnienia na planetach ciekłej wody. Naukowiec twierdzi, że większość z tych planet jest starsza niż nasz Układ Słoneczny, więc i życie powinno istnieć tam znacznie dłużej. Z dalszej analizy prowadzonej przez amerykańskiego profesora wynika, że jeśli Ziemia plasuje się w środku stawki pod względem czasu pojawienia się życia, to jakieś formy życia powinniśmy znaleźć na planetach oddalonych od niej o ok. 60 lat świetlnych.

Badacze twierdzą, że niedługo poznamy odpowiedź na pytanie, czy istnieje życie na innych planetach. Fot Freepik
Badacze twierdzą, że niedługo poznamy odpowiedź na pytanie, czy istnieje życie na innych planetach. Fot Freepik

Co dalej z poszukiwaniem życia w kosmosie?

Dotychczas naukowcy potwierdzili istnienie 5523 egzoplanet (planet spoza Układu Słonecznego). Na weryfikację czeka prawie dwa razy tyle. Jedynym sposobem, by sprawdzić, czy rozwinęło się na nich życie, jest obserwacja. Wykorzystuje się do niej potężne teleskopy. W 2025 r. z Chile ma zostać wystrzelony na orbitę Ekstremalnie Wielki Teleskop. To najbardziej nowoczesne narzędzie ma umożliwić analizę m.in. światła odbitego i jego składu, a przez to ocenienie, czy np. na danej planecie jest tlen (to dawałoby szansę na istnienie procesu fotosyntezy, a więc funkcjonowanie roślin). Być może te badania jeszcze bardziej przybliżą nas do znalezienia odpowiedzi, czy istnieje życie na innych planetach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także