NewsyTajemniczy obiekt dryfował w okolicy plaży. Mógł spaść z kosmosu

Tajemniczy obiekt dryfował w okolicy plaży. Mógł spaść z kosmosu

Tajemniczy obiekt znaleziono w okolicy australijskiej plaży. Fot. Twitter/Australian Space Agency
Tajemniczy obiekt znaleziono w okolicy australijskiej plaży. Fot. Twitter/Australian Space Agency
21.07.2023 20:49

W okolicy plaży w Australii znaleziono tajemniczy obiekt. Obecnie pilnuje go policja, a mieszkańcy mają trzymać się z daleka. Australijska Agencja Kosmiczna próbuje ustalić, czym tak naprawdę jest to znalezisko. Wstępne hipotezy mówią, że pochodzi z kosmosu.

O sprawie poinformowała Australijska Agencja Kosmiczna, a krótko po tym zajęła się nią telewizja ABC News. Na razie nie wiadomo dokładnie, czym jest tajemniczy obiekt. Swoje hipotezy mają zarówno mieszkańcy okolicy, w której go znaleziono, jak i eksperci.

Jak znaleziono tajemniczy obiekt?

Tajemniczy obiekt dryfował w okolicy Green Head, w zachodniej Australii. 16 lipca wieczorem zauważyli go okoliczni mieszkańcy. Wyciągnęli go na brzeg, a następnie powiadomili służby porządkowe. Sprawą zajęła się Policja Zachodniej Australii, która współpracuje z agencjami stanowymi i federalnymi. W badanie tajemniczego znaleziska zaangażowana jest m.in. Australijska Agencja Kosmiczna. Obecnie przedmiotu pilnują policjanci. Obiekt, ze względu na nieustalone dotąd pochodzenie i przeznaczenie, jest traktowany jako niebezpieczny. Okolicznym mieszkańcom zalecono, by trzymali się od niego na bezpieczną odległość.

Czy tajemniczy obiekt pochodzi z kosmosu?

Jeden z okolicznych mieszkańców, Gareth Griffiths, mówił australijskim mediom, że jego zdaniem tajemniczy obiekt to półcylindryczny element wykonany z lekkiego włókna węglowego. Jego zdaniem na ok. 2,5 metra średnicy i od 2,5 do 3 m długości. Inni mieszkańcy zachodniej Australii zaczęli snuć teorie na temat pochodzenia tajemniczego znaleziska. Ich zdaniem obiekt może być częścią samolotu. Innego zdania są eksperci badający sprawę. Australijska Agencja Kosmiczna napisała na Twitterze, że może to być element "zagranicznego obiektu kosmicznego". Obecnie ta hipoteza jest konsultowana z międzynarodowymi ekspertami, którzy mogą pomóc w ustaleniu, czy tajemniczy obiekt faktycznie może być elementem statku kosmicznego.

Kosmiczne śmieci to coraz większy problem

Australijska Agencja Kosmiczna zaapelowała do okolicznych mieszkańców, by zgłaszali wszystkie przypadki znalezienia niezidentyfikowanych szczątków. Zapewniła również, że będzie rozwijała działania związane m.in. z ograniczeniem wpływu kosmicznych śmieci na środowisko. Problem elementów rakiet czy satelitów, które wracają z kosmosu do ziemskiej atmosfery, jest coraz poważniejszy. Ma to związek z tym, że tworzenie i wysyłanie w kosmos satelitów jest coraz tańsze, więc decydują się na to kolejne kraje. W efekcie orbita Ziemi jest coraz bardziej zatłoczona i przybywają na niej śmieci. Niektóre, jak najprawdopodobniej tajemniczy obiekt znaleziony w Australii, wracają na Ziemię. Inne krążą po przestrzeni kosmicznej, gdzie również powodują zagrożenie. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna już kilka razy musiała zmieniać kurs, by uniknąć zderzenia ze szczątkami rakiet lub satelitów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także