PoradyCzy można jeść pomidory z kiełkami w środku? Eksperci zabrali głos w tej sprawie

Czy można jeść pomidory z kiełkami w środku? Eksperci zabrali głos w tej sprawie

Czy można jeść pomidory z kiełkami w środku? Eksperci zabrali głos w tej sprawie
23.07.2022 07:44, aktualizacja: 23.07.2022 10:43

Pomidory to jedne z najbardziej lubianych warzyw. Jednak czasami po ich rozkrojeniu, naszym oczom ukazują się malutkie kiełki. Czy można jeść pomidory z kiełkami?

Pomidory z wijącymi się kiełkami w środku mogą każdemu odebrać apetyt. Trzeba przyznać, że nie prezentują się zbyt dobrze i budzą wątpliwości co do przydatności ich do spożycia.

Skąd biorą się kiełki wewnątrz pomidora?

Kiełki rozwijają się w pomidorach wówczas, kiedy przechowujemy je zbyt długo w ciepłym oraz wilgotnym miejscu.

Czy zjedzenie pomidorów z kiełkami nie zaszkodzi zdrowiu?

Eksperci są zgodni, że zjedzenie pomidora z kiełkami w środku absolutnie nie jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Kiełkowanie nasion świadczy o tym, że dany pomidor jest już bardzo dojrzały. Nie powinno to niepokoić, gdyż warzyw nie produkuje się w fabrykach i nie są one idealne. A natura rządzi się swoimi prawami. Czasami można natknąć się na wyjątkowo przerośniętą marchew lub małą paprykę znajdującą się wewnątrz większego okazu.

aleksandarlittlewolf/freepik
aleksandarlittlewolf/freepik

Nie modyfikowane genetycznie

Niektóre osoby wyrzucają pomidory z kiełkującymi nasionami. Wszystko dlatego, iż sądzą, że pochodzą z uprawy modyfikowanej genetycznie. Nie jest to prawdą. Dodatkowo kiełki możesz znaleźć też w innych warzywach (np. papryce czy dyni).

Przed zjedzeniem pomidora z kiełkami obejrzyj go dokładnie. Zobacz czy nie ma na nim pleśni i czy nie zaczyna się psuć, gdyż, jak już wspominaliśmy, z pewnością będzie już bardzo dojrzały.

BONUS

Jeżeli sam sadzisz pomidory, to aby wspomóc ich wzrost przygotuj ekologiczny nawóz. To gnojówka z pokrzywy.

D0 jej wykonania potrzebujesz 1 kg pokrzywy (najlepsze będą młode rośliny, które jeszcze nie zaczęły kwitnąć) oraz 10 litrów wody (dobrze nada się deszczówka).

Obraz

Pokrzywę potnij i umieść w plastikowym pojemniku. Zalej wodą i odstaw do sfermentowania (trzeba odczekać tydzień lub dwa). Długość czasu fermentacji zależy od temperatury powietrza. Rosnący słupek rtęci, przyspiesza fermentację. Pamiętaj, aby codziennie mieszać gnojówkę.

Już wiesz czy można jeść pomidory z kiełkami w środku. Teraz poznaj 4 naturalne opryski na te warzywa, które chronią przed zarazą i szkodnikami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także