PoradyLajfhakiJeśli chcesz wziąć prysznic podczas burzy, lepiej zastanów się 2 razy. Może cię to wiele kosztować

Jeśli chcesz wziąć prysznic podczas burzy, lepiej zastanów się 2 razy. Może cię to wiele kosztować

Czy można się myć podczas burzy? Fot. Freepik
Czy można się myć podczas burzy? Fot. Freepik
23.06.2023 17:11

Dom to najbezpieczniejsze miejsce, w jakim możemy znajdować się w czasie burzy. ale nawet tam niektóre zachowania mogą grozić porażeniem przez piorun. Czy można myć się podczas burzy? A co z oglądaniem telewizji? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Każdego roku na świecie od uderzeń pioruna ginie niemal 25 tys. osób. Ok. 250 tys. zostaje rannych. Kiedy złapie cię burza, musisz jak najszybciej się schować. Dach nad głową to podstawa, ale nawet przebywając w domu, powinieneś mieć się na baczności. Specjaliści od bezpieczeństwa ostrzegają, że zagrożeniem może być nawet branie kąpieli w czasie burzy.

Gdzie najczęściej uderzają pioruny?

Kiedy dochodzi do wyładowań atmosferycznych, pioruny uderzają w drzewa, wzgórza oraz wysokie budynki. Właśnie dlatego bardzo niebezpieczne jest przebywanie w czasie burzy w lesie bądź w górach. Duże ryzyko uderzenia pioruna występuje również w otwartych przestrzeniach, szczególnie nad wodą. Z tego powodu należy unikać przebywania na plażach zarówno nad morzem, jak i nad jeziorami. Najbezpieczniej jest pozostać w pomieszczeniach, ale nawet będąc w domu, trzeba zachować ostrożność. Niektóre czynności wiążą się ze zwiększonym ryzykiem. Naukowcy wyjaśniają m.in., czy można myć się podczas burzy.

Czy można się myć podczas burzy? Fot. Pixabay
Czy można się myć podczas burzy? Fot. Pixabay

Czy można myć się podczas burzy?

Teoretycznie dom jest bezpiecznym schronieniem na czas burzy. W praktyce musisz pamiętać, że znajduje się tam wiele metalowych elementów, które dobrze przewodzą prąd z wyładowań atmosferycznych. Należą do nich m.in. rury i płynąca w nich woda. Właśnie z tego powodu specjaliści z Amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób odradzają mycie się w wannie lub pod prysznicem, gdy na zewnątrz szaleje burza. Ryzykowne może być nawet mycie naczyń, dlatego lepiej zaczekać z tą czynnością, aż pogoda nieco się poprawi.

Czy można się myć podczas burzy? Fot. Freepik
Czy można się myć podczas burzy? Fot. Freepik

Czego jeszcze nie można robić w czasie burzy?

Kąpiele i mycie naczyń nie są jedynymi czynnościami, których lepiej unikać w czasie burzy. Niebezpieczne może być również opieranie się o betonowe ściany. Beton nie jest oczywiście przewodnikiem, ale najczęściej jest zbrojony metalowymi prętami, które doskonale przewodzą prąd. Jeśli to możliwe, odłącz od prądu wszystkie urządzenia elektryczne. Staraj się nie oglądać telewizji, nie korzystać z komputera, nie robić prania i nie uruchamiać zmywarki. Zasady bezpieczeństwa stosuj przez cały czas trwania burzy oraz przez ok. 30 minut od uderzenia ostatniego pioruna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także