Lekarze nie mają wątpliwości. Zbyt częste mycie może być szkodliwe
Pytanie: Jak często się myć? może w pierwszej chwili budzić zaskoczenie, a nawet wywoływać pobłażliwy uśmiech. Bo przecież chyba każdy zna odpowiedź, prawda? Okazuje się, że niekoniecznie. Niektórzy lekarze twierdzą, że większość z nas popełnia błąd i myje się... zbyt często.
10.06.2023 08:53
Higiena jest ważna, wiedzą o tym nawet małe dzieci. Okazuje się jednak, że dbając o nią, wielu z nas popełnia spoty błąd. Chodzi o częstotliwość mycia. Zdaniem lekarzy z Kanady i USA to, jak często należy się myć, nie jest wcale takie oczywiste.
Czy można się myć zbyt dokładnie?
Lekarze twierdzą, że tak. Dr Sandy Skotnicki, autorka książki Beyond Soap przekonuje, że zbyt częste mycie całego ciała może być szkodliwe. Tłumaczy, że mydło pozbawia skórę ochrony przed zarazkami oraz alergenami. Z kolei dr Robynne Chutkan, która ma na koncie 4 książki na temat różnych aspektów zdrowego życia, twierdzi, że kąpiele z użyciem mydła niszczą pożyteczne bakterie i mikroorganizmy żyjące na skórze. Przeciwnikiem zbyt częstego mycia jest również David Leffell z Yale School od Medicine. Podkreśla on, że mycie przesusza skórę i sprawia, że jest bardziej podatna na uszkodzenia.
Jak często należy się myć?
Tu trójka wspomnianych ekspertów nie jest niestety zgodna. Leffell uważa, że można myć się codziennie, ale należy unikać długich kąpieli (optymalny czas to 3 minuty, a maksymalny 30 minut) oraz gorącej wody. Skotnicki i Chutkan mają nieco inne zdanie. Zalecają, by na co dzień myć, dokładnie i z użyciem mydła, tylko 3 miejsca - stopy, pachy oraz pachwiny (wraz z genitaliami). To te miejsca są najbardziej narażone na rozwój bakterii i grzybów. Resztę ciała wystarczy spłukać samą wodą. Co może wydawać się szokujące, lekarki radzą postępować w ten sposób nawet po intensywnych treningach.
Jak chronić skórę przed przesuszeniem w kąpieli?
Jak wspomnieliśmy, niekorzystnie na kondycję skóry wpływają długie kąpiele w gorącej wodzie. Jeśli masz taką możliwość, bierz jedynie krótki prysznic w letniej wodzie. Jeśli jednak chcesz zrelaksować się w wannie, dodaj do wody środek, który zapobiegnie przesuszaniu skóry. Wystarczą 2-3 łyżki oliwy z oliwek, 8 łyżek naturalnego miodu lub sproszkowany cynamon i goździki. Pamiętaj jednak, by nie siedzieć w wannie zbyt długo. 15 minut powinno wystarczyć, by odpocząć po ciężkim dniu, a 30 minut to już absolutne maksimum. Po wyjściu z wanny nałóż na jeszcze wilgotną skórę balsam lub oliwkę dla dzieci.