PoradyCzy tuje w ogrodzie mogą mam zagrażać? Takie są fakty

Czy tuje w ogrodzie mogą mam zagrażać? Takie są fakty

Tuje zagrażają zdrowiu. Fot. Gettyimages
Tuje zagrażają zdrowiu. Fot. Gettyimages
Manuel

03.04.2023 10:44, aktual.: 03.04.2023 10:59

Pewnie wielu z nas będzie się tej wiosny zastanawiać, czy posadzić w swoim ogrodzie tuje. Jednak z roku na rok coraz mniej osób się na nie decyduje. Wszystko to ze względu na niepokojące informacje, jakie krążą o tych drzewkach w mediach społecznościowych. Czy to prawda, że tuje zagrażają zdrowiu?

Choć to jedne z (do tej pory) najpopularniejszych krzewów, okazuje się, że stwarzają pewne ryzyko. Pomimo tego, że przy wielu domach tworzą zielone ogrodzenia, coraz głośniej mówi się o ich szkodliwości. Co z nimi nie tak?

Tuje — okazała ozdoba czy siedlisko kleszczy?

Pierwszy mit, z którym warto się rozprawić, mówi o tym, że tuje są siedliskiem kleszczy. Jak wiadomo, te robaki mogą przenosić bardzo groźną chorobę — boreliozę. Wiele osób głosi w sieci, że posadzenie nawet kilku drzewek to jak wysłanie zaproszenia kleszczom, by pojawiły się w ogrodzie i tłumnie je obstawiły. To nieprawda! Tuje w żaden sposób nie są szczególnie atrakcyjne dla kleszczy. Jest wiele krzewów i drzew, które upodobały sobie o wiele bardziej. Owszem, może zdarzyć się, że na tui pojawią się te pajęczaki, ale będzie to wynikiem wyłącznie przypadku. Nie masz się więc o co martwić w tej kwestii. Pozostaje jeszcze jednak sprawa domniemanej szkodliwości tui ze względu na trujące substancje, które zawierają gałązki tego drzewka.

co na kleszcze, fot. getty images
co na kleszcze, fot. getty images

Czy to prawda, że tuje zagrażają naszemu zdrowiu?

Prawdą niestety jest, że tuje zawierają trującą substancję nazywaną tujonem. Jeżeli zostanie przyswojona przez organizm w znaczących ilościach, to może prowadzić do rozwoju chorób wątroby, żołądka i nerek lub wywołać ból głowy. W skrajnych przypadkach (w wyniku powikłań i współistnienia innych poważnych chorób) może nawet doprowadzić do śmierci. Jednak pomimo tego ludzie raczej nie powinni się bać, bo żeby ów groźny tujon dostał się do organizmu, trzeba by było zjeść naprawdę sporo gałązek tui. O ile więc twoja dieta nie jest bardzo ekscentryczna, to nic ci nie zagraża ;)

Czy tuje zagrażają zdrowiu, fot. getty images
Czy tuje zagrażają zdrowiu, fot. getty images

Problem jednak może pojawić się, jeśli w domu masz małe dzieci i nie zawsze jesteś w stanie je upilnować. To samo, jeśli twoje zwierzątka gryzą wszystko, co popadnie. Co prawda, zazwyczaj psy i koty nie zjadają tego typu roślin, ale nie można całkowicie tego wykluczyć. Dlatego jeśli masz małe dzieci lub zwierzaki, których zachowania nie jesteś pewien, to zastanów się, czy warto sadzić tuje.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także