Warto przyklejać szkło hartowane lub folię na telefon? To ochrona czy chwyt marketingowy?
22.04.2023 14:18, aktual.: 22.04.2023 15:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przyjęło się, że jeżeli chcesz używać swojego telefonu trochę dłużej i zachować go w dobrym stanie, to warto zabezpieczyć jego ekran dodatkową warstwą. Jednak przy tak rozwiniętej technologii w smartfonach, czy dalej warto przyklejać szkło hartowane lub folię na telefon? Może to tylko niepotrzebny wydatek?
A może najlepiej starać się, aby na ekranie jak najdłużej utrzymała się folia fabryczna? Cóż, tutaj sprawa jest prosta. Eksperci od telefonów są zgodni co do tego, że to zupełnie nieopłacalne. Zwykła folia stanowi niewielkie zabezpieczenie, a do tego z reguły nie wygląda zbyt estetycznie.
Czy warto przyklejać folię na telefon?
Czym innym jest natomiast przypominające z pozoru folię szkło elastyczne, czyli tzw. flexible glass. Jest to właściwie giętkie, specjalne szkło, które tylko wydaje się podobne do folii i w teorii super się sprawdza. W praktyce jednak wiele ludzi narzeka na to, że jego powierzchnia łatwo się rysuje, a czasem pojawiają się problemy z właściwym reagowaniem ekranu dotykowego. Ponadto wielu z nas (o ile nie jesteśmy fachowcami) ma problem z jego nakładaniem tak, aby nie powstały bańki powietrza. Ani folia, ani szkło elastyczne (które miało być hitem) nie są obecnie zbyt popularne. Dużo więcej osób, które chcą zadbać o swój telefon, decyduje się na szkło hartowane.
Czy warto przyklejać szkło hartowane na telefon? H9, 3D, 2,5D - o co chodzi z tymi oznaczeniami?
Szkło hartowane według wielu ekspertów jest wciąż najlepszym zabezpieczeniem i warto je nakładać nawet na najnowsze, droższe modele telefonów, które mają dobre jakościowo szybki. Takie dodatkowe szkło to wydatek rzędu kilku lub kilkudziesięciu złotych — w zależności od tego, gdzie je kupujesz. Dużo taniej to samo szkło zakupisz w internecie niż w sklepach stacjonarnych. Nakładanie takiej ochrony zwykle nie sprawia problemów i zajmuje jakieś trzy minuty.
Jeśli jesteś jednak świeży w temacie, to możesz mieć problem z dobraniem odpowiedniego szkła do swojego telefonu. Żeby wybrać właściwe, musisz zwrócić uwagę na oznaczenia z literką "D". Standardowo w sklepach znajdziesz głównie 2D, 2,5D, 3D i 5D. Są to oznaczenia szybek pasujących do telefonów o różnie zaokrąglonych rogach (właśnie tym przede wszystkim różnią się obecne smartfony). Nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej dla siebie. Zwróć przy tym jednak uwagę na twardość szybki — z reguły standardem jest H9, które sprawdza się bardzo dobrze.
Może cię również zainteresować: W obudowie od iPhone jest ukryty przycisk. Dziwne, że tak dużo ludzi o nim nie wie