PoradyKulka folii aluminiowej zastąpiła mi drogie detergenty! Używam jej codziennie

Kulka folii aluminiowej zastąpiła mi drogie detergenty! Używam jej codziennie

Czym czyścić kran? Fot. Genialne.pl
Czym czyścić kran? Fot. Genialne.pl

24.05.2023 20:27, aktual.: 25.05.2023 08:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zacieki i osad z kamienia na kranie to prawdziwe utrapienie. Nikt nie lubi z nimi walczyć, ponieważ wymagają długiego szorowania, a po kilku godzinach wracają niczym bumerang. Podpowiadamy, czym czyścić kran, by szybko i skutecznie pozbyć się kamienia. Wystarczy 1 nieoczywisty produkt z kuchni.

Walka z kamieniem osadzającym się na kranach w kuchni i łazience to prawdziwie syzyfowa praca. Krótko po zakończeniu pucowania i polerowania, zacieki powracają. Wszystko przez magnez i wapń, których cząsteczki zostają na powierzchni, kiedy woda wyparowuje. Niestety, nie da się powstrzymać tego procesu. Istnieje jednak prosty trik, który pozwoli szybko wyczyścić kran z zacieków i brzydkiego osadu. Rozwiązanie problemu czeka w kuchennej szufladzie.

Czym czyścić kran?

Materiałem, który doskonale nadaje się do mycia kranu, jest folia aluminiowa. Zwykle wykorzystujemy ją do przechowywania żywności, ale ma ona również świetne właściwości czyszczące. To doskonała metoda, która sprawdza się w przypadku przypalonych garnków, patelni oraz blaszek do pieczenia. Można wyczyścić nią wszystkie powierzchnie, które nie są pokryte teflonem (niestety bardzo łatwo go zarysować). Folia doskonale sprawdzi się również w przypadku kranów w łazience oraz kuchni. Usunie z nich wszystkie zacieki bez pozostawiania rys na błyszczącej powierzchni. Po usunięciu kamienia możesz również wykorzystać nasz trik na błyszczący kran, dzięki któremu powierzchnia będzie lśniła i stanie się odporna na ponowne pojawienie się kamienia.

Czym czyścić kran. Fot. Genialne.pl
Czym czyścić kran. Fot. Genialne.pl

Jak wyczyścić kran folią aluminiową?

Skoro wiesz już, czym czyścić kran, pora wyjaśnić, na czym dokładnie polega trik z folią aluminiową. Wykonanie go jest bardzo proste i zajmuje jedynie kilka sekund. Weź folię aluminiową i oderwij kawałek o długości ok. 10 cm. Zwiń ją w kulkę i zwilż zawiniątko wodą. Pocieraj kran kulką z folii, aż zabrudzenia znikną. Gotowe! Kran powinien lśnić czystością.

Czym czyścić kran? fot. Genialne.pl
Czym czyścić kran? fot. Genialne.pl

Do czego jeszcze przyda się folia aluminiowa?

Folia aluminiowa ma jeszcze kilka innych zastosowań. Ten niepozorny materiał może okazać się prawdziwym wybawieniem w wielu domowych problemach. Możesz użyć jej do:

  • usuwania rdzy (na tej samej zasadzie co mycia kranu),
  • zastąpienia lejka (zwiń folię kilka razy i uformuj stożek),
  • czyszczenia srebra (do 1 l gorącej wody dodaj 1 czubatą łyżkę sody oczyszczonej i przelej mieszankę do miski wyłożonej folią aluminiową; umieść w misce biżuterię, a po 15 minutach będzie jak nowa),
  • zabezpieczenia klamek i gałek na czas malowania.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także