PoradyWeź z kuchni i umyj płytki w łazience. Będziesz mógł się w nich przejrzeć jak w lustrze!

Weź z kuchni i umyj płytki w łazience. Będziesz mógł się w nich przejrzeć jak w lustrze!

Czym czyścić płytki na podłodze? Fot. Genialne
Czym czyścić płytki na podłodze? Fot. Genialne
30.08.2023 14:47

Płytki łazienkowe są narażone nie tylko na działanie kurzu, ale także powstawanie kamienia wytrącającego się z pary wodnej. Czasem trudno sprawić, by lśniły jak nowe. Podpowiadamy, czym czyścić płytki na podłodze. Wystarczą proste środki, byś mógł się w nich przejrzeć.

Łazienka to pomieszczenie, którego sprzątanie pochłania najwięcej czasu i energii. Możesz jednak znacznie je sobie uprościć, stosując proste, domowe preparaty, które szybko i skutecznie usuwają brud oraz kamień. Wiedząc, czym czyścić płytki na podłodze, mocno ułatwisz sobie zadanie i przyspieszysz sprzątanie.

Jakich narzędzi używać do czyszczenia płytek?

Zanim powiemy, jakie środki są najlepsze do mycia płytek, warto powiedzieć kilka słów o potrzebnych narzędziach. Opcji jest kilka: mop, ścierka, gąbka. Mop na długim kiju pozwala dostać się do różnych zakamarków, których w łazience nie brakuje. Używanie go nie wymaga też schylania się. Gąbka lub ściereczka sprawdzą się przy myciu ścian w łazience, ale myjąc nimi podłogę, musisz nastawić się na długotrwałe schylanie się. Na osad z kamienia przyda się nawet niewielka szczoteczka, szczególnie jeśli chcesz czyścić również fugi. W niektórych sytuacjach warto mieć pod ręką również papierowe ręczniki. Narzędzie najlepiej dostosuj do swoich potrzeb oraz do stopnia zabrudzenia płytek.

Czym czyścić płytki na podłodze? Fot. Getty Images
Czym czyścić płytki na podłodze? Fot. Getty Images

Czym czyścić płytki na podłodze?

Aby pozbyć się brudu i osadu z kamienia z płytek podłogowych, możesz zastosować kilka sprawdzonych, domowych preparatów.

  • Ocet i soda oczyszczona to duet, który można stosować niemal w każdej sytuacji. Również z myciem płytek w łazience świetnie sobie poradzi. Do wiadra wlej 1 l wody i 1 szklankę octu. Dodaj 2 łyżki sody oczyszczonej. Jeśli nie lubisz woni octu lub zależy ci na uzyskaniu ładnego zapachu, dodaj do wiadra również trochę olejku eterycznego.
  • Na silny osad z kamienia na płytkach możesz zastosować również inny domowy środek. Wsyp do wody kwasek cytrynowy. Szybko rozpuści osad.

Jak wyczyścić fugi w łazience?

Wiesz już, czym czyścić płytki na podłodze. By wyglądały naprawdę dobrze, musisz zadbać również o fugi. Inaczej nici ze spektakularnych efektów. W tym przypadku również nie musisz sięgać po sklepową chemię. Wystarczą domowe środki. Dobrze sprawdza się np. pasta z sody oczyszczonej. Proszek zmieszaj z odrobiną wody, by powstała gęsta papka. Nałóż ją na fugi za pomocą starej szczoteczki do zębów i zostaw na kilka minut. Po tym czasie zmyj resztki wilgotną ściereczką. Równie dobrze z brudem na fugach poradzi sobie sok z cytryny wymieszany z gruboziarnistą solą. Nanieś mieszankę na fugi za pomocą szczoteczki i pozostaw na 15 minut. Na zakończenie zetrzyj preparat wilgotną szmatką.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także