Podlewanie to nie przelewki! 2 dodatki sprawiają, że ogórki rosną jak szalone
W przypadku ogórków odpowiednie ich podlewanie jest kluczowym zabiegiem decydującym o ich wzroście i plonie, jaki wydadzą. Nic w tym dziwnego, skoro warzywa te w większość składają się właśnie z wody. Czym podlewać ogórki tak, abyśmy mogli liczyć na bogate zbiory w tym sezonie?
01.06.2023 10:35
Jak często należy podlewać ogórki?
Warzywa te należą do tych, które mają słabo wykształcony system korzeniowy. Ma to duże przełożenie na to, jak ogórki się odżywiają, i na ich podlewanie. Zdecydowanie sprawdza się tutaj częste, ale niezbyt obfite nawadnianie, bo są niestety wrażliwe na przelanie. Doświadczeni ogrodnicy zwykle wskazują, że najlepiej jest podlewać ogórki kilka razy w tygodniu. Jeśli zaś uprawiasz je w donicach, to lepiej jest robić to codziennie, choć zależy to też od ich fazy rozwoju. W momencie kwitnienia czy zawiązywania owoców — czyli w trakcie najbardziej intensywnych faz wzrostu — potrzebują najwięcej wody.
Może cię również zainteresować: Te rośliny nie urosną, jeśli masz w ogrodzie drzewo orzecha włoskiego
Czym podlewać ogórki? Dodaj to do wody
Jest kilka domowych dodatków, które bardzo pomagają ogórkom we wzroście i/lub zabezpieczają je przed chorobami. Oto te, które są najczęściej stosowane w przydomowych ogródkach:
- podlewanie ogórków wodą z cukrem
To zdecydowanie najprostszy, a zarazem bardzo opłacalny sposób. Zawarta w cukrze glukoza zwiększy plon i sprawi, że ogórki będą bardziej soczyste. Będziesz potrzebował garnka i 1 litra wody. Doprowadź ją do wrzenia, a następnie wsyp do środka 30 g cukru lub 1 tabletkę glukozy. Przemieszaj i daj chwilę cukrowi na roztopienie się, następnie odczekaj, aż roztwór ostygnie. Teraz możesz już przejść do podlewania.
- podlewanie ogórków wodą z drożdżami
Drożdże wspomagają wzrost wielu roślin, co przekłada się na większy plon, a także zabezpieczają przed licznymi chorobami, zwłaszcza pochodzenia grzybicznego oraz przed mszycami. Będziesz potrzebował 10 g suchych drożdży. Wsyp je do dużego naczynia i dodaj następnie dwie łyżki cukru. Teraz dodaj jeszcze 10 l ciepłej wody. Pozostaw je tak na ok. dwie godziny. Po tym czasie rozcieńcz miksturę z 50 l ciepłej wody. Odstaw na bok na kilka godzin. Następnie możesz już przejść do podlewania.
Może cię również zainteresować: Zawsze oglądaj miąższ ogórków gruntowych. Może tam kryć się przykra niespodzianka