Podałeś kod pocztowy kasjerowi? To może być poważny błąd. Następnym razem się zastanów
Często zdarza się, że kasjer w sklepie pyta o kod pocztowy miejsca zamieszkania. Dlaczego? Dla sieci handlowych to bardzo cenna informacja. Ale czy podawanie takich danych jest dla nas bezpieczne? A może lepiej ich nie ujawniać? Wyjaśniamy, co stoi za pytaniem o miejsce zamieszkania.
Kiedy kasjer w sklepie pyta o kod pocztowy, nie zastanawiamy się zwykle, dlaczego to robi. Po prostu automatycznie odpowiadamy. Dopiero po fakcie zaczynamy analizować tę sytuację. Czy podawanie kodu pocztowego, a de facto zdradzanie miejsca zamieszkania, jest błędem? Wyjaśniamy, po co sklepy zbierają te dane i jak mogą je wykorzystać.
Dlaczego kasjer pyta o kod pocztowy?
Pytanie o kod pocztowy wydaje się niewinne, dlatego większość osób od razu na nie odpowiada. Dla sieci handlowych ta informacja może okazać się bardzo cenna. Kody pocztowe nie są danymi osobowymi, dlatego sprzedawcy bez przeszkód mogą o nie pytać. Sklepy zbierają je w celach statystycznych. Chcą dowiedzieć się, skąd pochodzą ich klienci, by następnie wykorzystać te informacje przy planowaniu działań marketingowych. Na podstawie zebranych kodów pocztowych mogą również zapadać decyzje o lokalizacji kolejnych sklepów lub uruchomieniu opcji dostawy.
Czy podanie kodu pocztowego może być niebezpieczne?
Większość z nas nie wyobraża sobie, by podanie kodu pocztowego mogło być w jakikolwiek sposób niebezpieczne. Specjaliści są jednak innego zdania. Sam kod pocztowy na nic się nie przyda, ale w połączeniu z innymi danymi, np. numerem karty płatniczej, może pozwolić na zidentyfikowanie klienta. Na podstawie tych informacji analitycy firm zewnętrznych, które często kupują takie dane, są w stanie tworzyć profile klientów. Takie działanie, o ile odbywa się bez naszej wiedzy i zgody, jest niezgodne z prawem. Profilowanie klientów, by lepiej dopasować do nich reklamy i skłonić do zakupu konkretnych produktów, to bardzo lukratywny biznes. Opiera się jednak na nielegalnych praktykach i manipulacji, dlatego lepiej dwa razy się zastanowić, nim podasz kod pocztowy.
Czy trzeba podawać kasjerowi kod pocztowy?
Podawanie kasjerowi kodu pocztowego nie jest obowiązkowe. Jednym z wyjątków jest sytuacja, kiedy prosisz o wystawienie faktury. Jeśli robisz zakupy w danym punkcie po raz pierwszy, konieczne będzie podane dokładnych danych, w tym również kodu pocztowego. Przy kolejnych transakcjach najprawdopodobniej wystarczy podanie numeru NIP. Szczegółowe dane będą potrzebne również przy robieniu zakupów na raty. W każdej z tych sytuacji masz jednak możliwość określenia, jak mają być przetwarzane dane. Możesz zaznaczyć, że chcesz, by użyto ich jedynie do zrealizowania transakcji. Zgody marketingowe zazwyczaj nie są wymagane, choć często za ich udzielenie sieci handlowe oferują rabaty.