NewsyMałżeństwa śpiące oddzielnie? 3 powody dla których mieszkańcy Japonii noc spędzają osobno...

Małżeństwa śpiące oddzielnie? 3 powody dla których mieszkańcy Japonii noc spędzają osobno...

Małżonkowie w Japonii nie dzielą łoża. Śpią całkowicie osobno, czasami nawet w osobnych pokojach. O dziwo ma to jednak wiele praktycznych zastosowań i wzmacnia relację między dwojgiem ludzi. Dowiedz się dlaczego małżeństwa w Japonii śpią osobno.

Małżeństwa śpiące oddzielnie? 3 powody dla których mieszkańcy Japonii noc spędzają osobno...
Mateusz Zelek

27.06.2022 | aktual.: 27.06.2022 13:27

Początki mają korzenie w tradycji

Twitter/ねごこち調査委員会(Negokochi Research Project)
Twitter/ねごこち調査委員会(Negokochi Research Project)

W kulturze japońskiej łóżko jest pojęciem abstrakcyjnym i Japończycy śpią z reguły na tzw. futonach. Są to specjalne maty do spania, które są rozkładane przed snem, a rano zwijane i chowane w szafie. Oszczędność miejsca jest kluczowa, albowiem tamtejsze domy nie posiadają zbyt dużej przestrzeni. Do późnych lat 50. ubiegłego wieku produkowano głównie modele przeznaczone dla jednej osoby. Dopiero później wprowadzono do obiegu modele dwuosobowe. Jednakże nie zdobyły one wielkiej popularności i podobnie jak łóżka są dość wyjątkowym widokiem w japońskich mieszkaniach.

Chodzi głównie o pracę

Twitter/AuthenticJapanVisit
Twitter/AuthenticJapanVisit

Japończycy należą do czołowych narodów, które chorują na pracoholizm. Praca jest dla nich niezwykle ważna, dlatego kluczowe jest dla nich odpowiednie wyspanie się przed pracą. Dlatego spanie osobno jest idealnym rozwiązaniem dla par, które pracują o różnych godzinach. Wówczas żadne z nich nie obudzi swojego partnera oraz nie będzie mu przeszkadzać chrapaniem bądź kopaniem w nocy. Niejednokrotnie nawet małżonkowie śpią w osobnych pokojach.

Sen a małe dzieci

Japońskie matki znane są z tego, że sypiają ze swoimi malutkimi dziećmi. Dlatego ojciec niejednokrotnie rezygnuje ze snu z małżonką na rzecz jej wygody oraz dziecka. Co ciekawe takie rozwiązanie ma dobry wpływ na rozwój maluszka. Obecność mamy pomaga dziecku utrzymać stabilną temperaturę oraz uzyskać spokój w tym samym czasie. Dodatkowo zmniejsza ryzyko nagłej śmierci niemowląt z powodu tzw. śmierci łóżeczkowej. Przyczynia się to również do tego, że dziecko ma lepszą samoocenę w przyszłości, szybciej staje się niezależne i świetnie radzi sobie w szkole.

Twitter/Ibrahim Zafar
Twitter/Ibrahim Zafar

Już wiesz dlaczego małżeństwa w Japonii śpią osobno. Przekonaj się dlaczego warto iść do łóżka w skarpetkach. ;)