Takie buty to najgorszy wybór na lato! Podolodzy nie mają wątpliwości
Latem każdy chce mieć zadbane stopy, by prezentować je w sandałach lub klapkach. Niestety, te ostatnie mogą mieć fatalny wpływ nie tylko na nasze stopy, ale i na całe ciało! Podolodzy twierdzą, że absolutnie nie należy chodzić w klapkach. Dlaczego?
30.06.2023 | aktual.: 30.06.2023 09:34
Japonki, crocsy, birkenstocki i wiele innych modeli — dla wielu osób klapki to latem podstawowe obuwie. Są przewiewne i łatwo je zakładać oraz zdejmować. Niestety zdaniem podologów nie jest to dobry wybór, szczególnie na długie spacery. Specjaliści wyliczają wiele powodów, by unikać takiego obuwia i poszukać zdrowszej, a także bezpieczniejszej alternatywy.
Dlaczego nie należy chodzić w klapkach?
Na początek kwestie związane z higieną. Naukowcy dowiedli, że na kilku centymetrach kwadratowych klapka znajduje się aż 18 tys. bakterii, w tym niebezpiecznych dla zdrowia bakterii kałowych. Dodatkowo klapki są często wykonane z gumy lub plastiku, które nie tylko są szkodliwe dla środowiska, ale też sprzyjają poceniu się stóp i namnażaniu bakterii. Paradoksalnie klapki, dla których dbamy o pięty, powodują rogowacenie naskórka. Wszystko przez to, że ich podeszwy wielokrotnie w ciągu dnia uderzają o pięty. W skrajnych przypadkach noszenie takiego obuwia może doprowadzić do pękania pięt. Klapki zwiększają też ryzyko potknięcia się i upadku. Nasza uwaga skupia się bowiem na tym, by w czasie chodzenia utrzymać buty na stopach. Nasz mózg nie może więc odpowiednio zareagować na potknięcie i wywołać reakcji, która uchroniłaby nas przed upadkiem. A to dopiero początek. Podolodzy twierdzą, że nie należy chodzić w klapkach również dlatego, że mają fatalny wpływ na całe nasze ciało.
Zobacz także
Jak chodzenie w klapkach wpływa na ciało człowieka?
Dlaczego jeszcze nie należy chodzić w klapkach? Specjaliści wyliczają mnóstwo szkodliwych skutków noszenia takiego obuwia dla naszego zdrowia.
- Klapki nie chronią nas przed urazami. Chodzi nie tylko o skaleczenia, na które jest narażona odkryta stopa. Największe zagrożenia czyhają na staw skokowy, który w takich butach jest bardzo niestabilny.
- W czasie chodzenia w klapkach mięśnie stopy muszą wykonać kolosalną pracę, by przenosić twoje ciało z miejsca na miejsce i jeszcze nie zgubić butów. Te (niezauważalne gołym okiem) ruchy mięśni i ścięgien prowadzą do ich nadwyrężenia.
- Ciągłe chodzenie w klapkach może prowadzić do bólu stóp, stawów w kolanach i biodrach, a nawet kręgosłupa.
- Klapki wymuszają nienaturalne ruchy palców. Muszą się one zaciskać, by utrzymać but na stopie. Prowadzi to do przykurczania ścięgien.
Jakimi butami zastąpić klapki?
Dobrą alternatywą dla klapek są sandały, które również są przewiewne, ale mają paski na piętach. Dzięki nim buty lepiej trzymają się na stopach. Podolodzy radzą, by wybierać modele, które pozwalają na swobodne zginanie palców. Klapki powinny iść w odstawkę również w domu. Kup pełne kapcie lub doszyj do klapków pasek zabezpieczający piętę. Dzięki temu nie będziesz szurał nogami po podłodze. Możesz również całkowicie zrezygnować z kapci i chodzić w domu na boso lub w samych skarpetkach.