PoradyChcesz mieć ładne pięty i bez skrępowania biegać w sandałkach? Nie popełniaj tych błędów

Chcesz mieć ładne pięty i bez skrępowania biegać w sandałkach? Nie popełniaj tych błędów

Jak ścierać pięty? Fot. Freepik
Jak ścierać pięty? Fot. Freepik

14.06.2023 13:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Latem, kiedy nosimy sandały oraz klapki, nasze pięty pozostają nieosłonięte, a przez to stają się jedną z naszych wizytówek. Chyba każdy chce, by były gładkie jak u niemowlaka. Niestety nie jest to takie proste. Podpowiadamy, jak ścierać pięty, by zawsze dobrze się prezentowały.

Zadbane stopy to jeden z elementów, na które latem zwracamy szczególną uwagę. Nikt nie chce pokazywać w klapkach popękanych lub zrogowaciałych pięt. Niestety, wiele osób tak bardzo chce zapewnić im piękny wygląd, że popełnia szereg błędów, a skutek jest odwrotny od zamierzonego. Podpowiadamy, jak poprawnie ścierać pięty.

Dlaczego pięty są twarde i szorstkie?

Przyczyn suchości i rogowacenia skóry na piętach może być wiele. Do najpowszechniejszych należą: niewłaściwa pielęgnacja (lub jej brak), a także niedobory niektórych mikro- i makroelementów w diecie. Czasami problemy ze skórą stóp pojawiają się w wyniku noszenia źle dobranego obuwia. Pięty mogą być suche i twarde również z powodu menopauzy, otyłości i niektórych chorób, np. atopowego zapalenia skóry, reumatyzmu, cukrzycy oraz chorób nerek.

Jak ścierać pięty, żeby sobie nie zaszkodzić? Fot. Freepik
Jak ścierać pięty, żeby sobie nie zaszkodzić? Fot. Freepik

Jakie są najczęstsze błędy w czasie ścierania pięt?

Przy pielęgnacji stóp wiele osób popełnia szereg błędów. Używamy niewłaściwych narzędzi, a przede wszystkim robimy to zbyt często — co kilka dni lub nawet codziennie. Tymczasem podolożka Sylwia Purzyńska w rozmowie z serwisem WP Kobieta mówi jasno:

(...) nie należy robić tego codziennie, aby nie pobudzać skóry, co może przyczynić się do kłopotu z pękającymi piętami lub powstania większych zrogowaceń. Najlepiej "ścierać" pięty, kiedy zachodzi potrzeba, ale nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

Jak prawidłowo ścierać pięty?

Aby mieć piękne pięty i nie narobić sobie ścieraniem niepotrzebnych problemów (takich jak pękanie, większa szorstkość czy bolesne rany), należy przestrzegać kilku zasad.

  • Ścieraj pięty na sucho.
  • Używaj papierowej tarki do stóp. Pumeksy i metalowe tarki zadzierają skórę i sprawiają, że staje się bardziej szorstka. Z kolei użycie żyletek grozi zbyt głębokim ścięciem skóry, a w efekcie powstaniem pęknięć oraz rozpadlin.
  • Ścieraj pięty, kiedy zachodzi taka potrzeba, ale nie rób tego częściej niż raz na 2 tygodnie. Unikniesz w ten sposób zbędnego pobudzania skóry i powstawania zrogowaceń.
  • Zrezygnuj ze stosowania skarpetek złuszczających. Przez głębokie i niekontrolowane złuszczanie (również w miejscach, które tego nie potrzebują) powodują jedynie pogłębienie problemu. To szczególnie niebezpieczne dla cukrzyków, ponieważ może spowodować powstanie trudno gojących się ran.
Jak ścierać pięty? Zapomnij o metalowej tarce. Fot. Freepik
Jak ścierać pięty? Zapomnij o metalowej tarce. Fot. Freepik

Jak jeszcze dbać o pięty?

Wiesz już, jak ścierać pięty oraz czego unikać. Czas powiedzieć, jak jeszcze możesz zadbać o stopy. Samo usunięcie zrogowaceń nie wystarczy, by pięty pięknie się prezentowały. Konieczne jest stosowanie kremu do stóp. Nie zdawaj się tu jednak na przypadek i dobrze przemyśl zakup tego kosmetyku. Nawilżaj skórę stóp preparatami, które mają w składzie od 5 do 15 procent mocznika. Unikaj kremów zawierających kwasy i wysokie stężenie mocznika (30 procent).

Jak dbać o pięty? Fot. Freepik
Jak dbać o pięty? Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także