NewsySamoloty nie bez powodu są białe! Od tego koloru wiele zależy

Samoloty nie bez powodu są białe! Od tego koloru wiele zależy

dlaczego samoloty są białe, fot. Getty Images
dlaczego samoloty są białe, fot. Getty Images
23.08.2023 08:32

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego samoloty pasażerskie są białe? Okazuje się, że linie lotnicze mają bardzo ważny powód, by wybierać akurat ten kolor.

Samoloty "oryginalnie" nie są produkowane w białym kolorze. Większość linii lotniczych dopiero maluje je na ten kolor. Inne barwy pojawiają się tylko na niektórych elementach jako wyróżniki konkretnego przewoźnika, ale biel zawsze dominuje. Pomalowanie jednego samolotu wymaga użycia ok. 245 litrów farby. To generuje spore koszty. Linie lotnicze są jednak gotowe je ponieść. Mają ku temu bardzo istotny powód.

Dlaczego samoloty są białe?

Choć pomalowanie całego samolotu na biało to ogromny wydatek, taka inwestycja opłaca się liniom lotniczym. Jak zapewne wiesz, jasne kolory lepiej odbijają światło. Właśnie dlatego w czasie letnich upałów zaleca się chodzenie w białych lub kremowych ubraniach i unikanie czerni. Ta sama zasada obowiązuje przy samolotach. Biały kolor sprawia, że powierzchnia odbija światło, a dzięki temu wnętrze maszyny mniej się nagrzewa. To z kolei oznacza dla linii lotniczych mniejsze koszty eksploatacji. Poza tym biały kolor wpływa na bezpieczeństwo lotów, chroniąc samolot przed uszkodzeniami wynikającymi z długiej ekspozycji na światło słoneczne. Niektóre elementy po prostu muszą być pomalowane na biało, by dłużej pozostawały sprawne.

Dlaczego samoloty są białe? Fot. Freepik
Dlaczego samoloty są białe? Fot. Freepik

Które elementy w samolocie muszą być białe?

Jak wspomnieliśmy, biały kolor w przypadku niektórych elementów samolotu jest koniecznością. Chodzi o części, które są wykonane z materiałów innych niż metal (z niego jest zrobiony kadłub), czyli plastiku, kompozytu, włókna szklanego czy włókna węglowego. Biały musi być m.in. stożek kadłuba. To element, pod którym znajduje się radar, dlatego powinien być wykonany z transparentnego materiału. Jest plastikowy, a malowanie go na biało sprawia, że nie nagrzewa się i nie ulega zniszczeniu. Białe (ewentualne jasnoszare) powinny być również elementy sterowe samolotów, które są zrobione z materiałów kompozytowych.

Niektóre elementy samolotu muszą być białe. Fot. Freepik
Niektóre elementy samolotu muszą być białe. Fot. Freepik

Czy samoloty mogłyby mieć inne kolory?

Wiesz już, dlaczego samoloty są białe. Ale czy naprawdę muszą być malowane na ten kolor? Oczywiście, że nie! Nie ma żadnych przeciwwskazań, by malować samoloty na każdy inny kolor (poza wspomnianymi elementami z plastiku czy kompozytu, które powinny mieć jasną barwę dla bezpieczeństwa). Za białą farbą przemawia jednak to, że (w przeciwieństwie do innych kolorów) nie utlenia się i nie blaknie. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by przewoźnicy w ogóle nie malowali kadłubów. Przez wiele lat z niepomalowanych samolotów korzystały American Airlines i nie miało to żadnych niekorzystnych skutków. No, może poza jednym — linia musiała wydawać mnóstwo pieniędzy na polerowanie kadłubów, które matowiały pod wpływem warunków atmosferycznych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także