PoradyLajfhakiWiemy czy turbulencje mogą spowodować katastrofę samolotu. Strach ma wielkie oczy

Wiemy czy turbulencje mogą spowodować katastrofę samolotu. Strach ma wielkie oczy

czy turbulencje mogą spowodować katastrofę, fot. Freepik
czy turbulencje mogą spowodować katastrofę, fot. Freepik
02.07.2023 10:52, aktualizacja: 03.07.2023 09:33

Podróż samolotem to dla wielu ludzi ogromny stres. Szczególnie jeśli po raz pierwszy wsiadamy na pokład tej maszyny. Sprawdź, czy turbulencje mogą spowodować katastrofę.

Dla niektórych wizja przebywania w samolocie lecącym tysiące metrów nad ziemią jest przerażająca. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ samoloty dopiero od ponad 100 lat są środkiem transportu. Czasem podczas lotu mogą zdarzyć się turbulencje, które nie są miłym doświadczeniem. Dodatkowo wiele osób zaczyna wtedy panikować lub żegnać się z życiem. Jednak czy są one realnym zagrożeniem?

Czy samolot jest bezpieczny?

Statystycznie to najbezpieczniejszy środek transportu. W ubiegłym roku, na całym świecie, w wypadkach lotniczych zginęło 229 osób, natomiast w samochodowych aż 1,883 osoby w samej Polsce. Jednak dane te nie przekonują wielu osób, które nadal mają sporo obaw przed lataniem. Spowodowane jest to filmami lub serialami katastroficznymi, które powielają błędne mity. Bardzo często ukazane tam wypadki są efektem turbulencji. A to ma ogromny wpływ na wyobraźnię widza. Dlatego warto dowiedzieć się więcej o samych turbulencjach.

dlaczego samoloty są białe, fot. freepik
dlaczego samoloty są białe, fot. freepik

Czym są turbulencje?

Warto zaznaczyć, że jest to zjawisko, które dotyczy ruchu powietrza. Turbulencje powstają na skutek różnicy ciśnień nad i pod skrzydłami samolotu, a także są uzależnione od siły nośnej samej maszyny. Na ich powstawanie ma wpływ zmiana prędkości oraz kierunku wiatru, a także tworzące się prądy pionowe, a nawet wiry powietrzne. Eksperci wyróżniają kilka rodzajów turbulencji: mechaniczne, termiczne, czołowe oraz czystego nieba. Dla pilotów i obsługi samolotu są one normalną częścią pracy i nie robią na nich żadnego wrażenia. Warto dodać, że turbulencje bywają: łagodne, umiarkowane oraz poważne. Pierwsze powstają, kiedy samolot się zniża, drugie pojawiają się podczas zmiany wysokości do około 20 stóp. Dlatego wówczas zazwyczaj jesteśmy proszeni o zapięcie pasów. Ostatnie, czyli turbulencje poważne występują wtedy, kiedy maszyna traci nagle około 90 stóp wysokości. Jest to niebezpieczna sytuacja, która może zakończyć się poważnymi złamaniami kości czy urazami. Oczywiście, jeśli nie zapniemy pasów.

Nervous young man with aviophobia breathing into paper bag in airplane. Nausea during the flight. A young guy gets carsick in transport.
Nervous young man with aviophobia breathing into paper bag in airplane. Nausea during the flight. A young guy gets carsick in transport.

Czy turbulencje mogą spowodować katastrofę?

Okazuje się, że szanse na to są naprawdę bardzo niskie. Niektórzy eksperci uważają nawet, że jest to wręcz niemożliwe. Nawet kiedy samolot dostanie się w sam środek burzy lub napotka na swojej trasie huragan, to powstałe wówczas turbulencje nie doprowadzą do katastrofy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także