PoradyLajfhakiDlaczego w zamrażalniku nie ma światła? Powód jest naprawdę banalny

Dlaczego w zamrażalniku nie ma światła? Powód jest naprawdę banalny

Czemu światło w lodówce, a nie w zamrażarce? fot. gettyimages/genialne
Czemu światło w lodówce, a nie w zamrażarce? fot. gettyimages/genialne
13.06.2023 17:31

Każdy, kiedy był dzieckiem, zastanawiał się nad funkcją oraz schematem działania światła w lodówce. Wielu próbowało zamykać drzwi tak, aby zobaczyć, kiedy żarówka zgaśnie. Podpowiadamy jaką rolę odgrywa światło w lodówce.

Większość osób nie zwraca uwagi na tak błahą rzecz, jaką jest światło w lodówce. Wychodzimy z założenia, że lodówka ma po prostu chłodzić pożywienie i nie zgłębiamy tajników jej działania. Jednak i to urządzenie może czymś zaskoczyć.;)

Światło w lodówce, a nie w zamrażarce?

Warto wiedzieć, że światło jest uruchamiane tylko podczas otwarcia drzwi lodówki. Jednak dlaczego nie ma go także w zamrażarkach? Jest na to jedno proste i logiczne wyjaśnienie. Zimno generowane w zamrażalniku uszkadzałoby żarówki. Obecnie są już dostępne żarówki odporne na temperaturę ok. -25 stopni Celsjusza. Mimo to są za drogie, aby zamontować je w zamrażarkach. Dodatkowo system świetlny w zamrażarce zajmowałoby dużo miejsca, przez co zmniejszyłaby się pojemność samego urządzenia. Również osadzający się na ściankach lód tłumiłby światło żarówki.

Obraz

Co kiedy światło w lodówce nie świeci?

Kiedy nagle światło w lodówce gaśnie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że spaliła się żarówka. Dlatego w pierwszej kolejności spróbuj wymienić starą żarówkę na nową, zazwyczaj zrobisz to samodzielnie. Ważne jest to, żeby nie dotykać jej klosza palcami, dlatego zawsze należy wykręcać żarówkę przez szmatkę. Jeśli masz starszą lodówkę, to wymiana będzie trudniejsza, ponieważ żarówka jest podłączona do termostatu. Drugim powodem braku światła może być uszkodzone gniazdo żarówki, które nie przewodzi prądu. Ostatnią przyczyną są wadliwe przewody modułu sterującego urządzeniem, a wtedy należy wezwać pilnie serwis AGD.

Obraz

Jak dobrać prawidłową żarówkę do lodówki?

Na samym początku należy pamiętać, że nie ma na rynku uniwersalnych żarówek do lodówki. Bardzo często są to podobne modele, które różnią się np. gwintem. Warto wybrać te, które są zalecane przez producenta i nie szukać tańszych zamienników. Specyfikacja żarówki jest określona w instrukcji obsługi urządzenia lub na stronie internetowej firmy. Jednak warto podczas wyboru żarówki zastanowić się nad zakupem dedykowanej dla lodówki żarówki w wersji LED. Taka zmiana pozwoli zaoszczędzić pieniądze, a będzie generować tyle samo światła.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także