PoradyOto co dokładnie oznacza skrót na żarówkach LED. Mało kto o tym wie

Oto co dokładnie oznacza skrót na żarówkach LED. Mało kto o tym wie

Wiele osób zastanawia się, czym właściwie żarówka LED-owa różni się od zwykłej. Co oznacza skrót LED? Czy takie żarówki zawierają rtęć albo jakieś inne, szkodliwe substancje? I wreszcie, czy opłaca się je kupować, czy może bardziej ekonomicznie wychodzą jakieś inne opcje?

co oznacza skrót LED fot. freepik / genialne.pl
co oznacza skrót LED fot. freepik / genialne.pl
Manuel

23.04.2023 16:40

O żarówkach LED-owych mówi się, że pobierają mniej prądu, więc powinny się bardziej opłacać ekonomicznie. Zarazem są droższe od zwykłych żarówek, a poza tym w ostatnich latach na rynku popularne stały się też inne rozwiązania. Czy warto więc dalej stawiać na LED-y.

Co oznacza skrót LED? Jak ją odróżnić od zwykłej żarówki?

LED to skrót z języka angielskiego od wyrażenia "light-emitting diode", co oznacza po polsku dosłownie diodę emitującą światło. W fachowym języku, z którym być może spotkasz się w niektórych miejscach, LED najczęściej nazywa się diodą elektroluminescencyjną. Diody te są rodzajem półprzewodników, które bezpośrednio zamieniają prąd na światło. Ponadto fachowcy zwracają uwagę, że żarówka LED tak naprawdę nie do końca jest żarówką, tylko lampą. Ale nie będziemy wchodzić tutaj w tego rodzaju detale dla specjalistów i będziemy ją nazywać, tak jak się to robi potocznie. Obecnie żarówki LED ze względu na przeróżne kształty i modele zwykły człowiek raczej nie ma szans "ot tak" odróżnić od zwyklej, tradycyjnej żarówki. Na szczęście tego rodzaju informacje powinny być zawsze podane na jej opakowaniu, razem z jej mocą (ile watów ma - jak mocno świeci) i barwą światła, jaką daje (czyli np. czy jest białe, żółte, czy może jeszcze jakiegoś innego koloru).

Co oznacza skrót LED, fot. getty images
Co oznacza skrót LED, fot. getty images

Zalety i wady żarówek LED?

Zacznijmy od zalet. LED-y stały się tak popularne, dlatego że zużywają znacznie mniej prądu, dając przy tym tyle samo światła, co normalne żarówki. Inną ogromnym ich plusem jest to, że działają 25 razy dłużej od normalnych żarówek i 10 razy dłużej od żarówek halogenowych (zakładając, że nie dojdzie do jakiejś nietypowej usterki). Żarówki LED-owe mogą z łatwością dawać światło o różnej barwie i różnym stopniu ciepła, chociaż w większości sklepów można kupić jedynie te, które dają światło białe i żółte. Lampy te generują też znacznie mniej ciepła, co można łatwo zauważyć, gdy się taką zapaloną żarówkę dotknie. Dla fanów rozwiązań eko ważne będzie również to, że LED-y są dużo bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Nie zawierają bowiem rtęci ani żadnych innych, szkodliwych substancji tego typu.

Jeśli chodzi o wady to pierwszą, najważniejszą, która od razu się rzuca w oczy, jest wyższa cena takiej żarówki. W ostatnich latach to się zmieniło i często można kupić LED-y, które są stosunkowo tanie. Wbrew pozorom jest to zła wiadomość, bo żarówki takie są często dużo gorszej jakości w stosunku do normalnych LED-ów. Światło jakie dają - choć tego nie zauważymy - oddziałuje negatywnie na nasze oczy i z czasem może pogorszyć nasz wzrok. Inną wadą LED-ów niezależnie od ceny jest to, że ze względu na swój sposób działania i rodzaj światła, które emitują, czasem przekłamują kolory niektórych rzeczy. Możesz być więc zdziwiony, jeśli nagle w jakimś ubraniu wyjdziesz na słońce i nie do końca rozpoznasz to, co założyłeś.

Co oznacza skrót LED, fot. getty images
Co oznacza skrót LED, fot. getty images

8 fantastycznych pomysłów na renowacje mebli z IKEA!