NewsyOto dlaczego wanny są za krótkie! Kiedy poznasz 6 powodów, uznasz, że sporo w tym sensu

Oto dlaczego wanny są za krótkie! Kiedy poznasz 6 powodów, uznasz, że sporo w tym sensu

Ciepła woda, piana, piękny zapach — to wszystko sprawia, że uwielbiamy fundować sobie długie kąpiele w wannie. Niestety, pełen relaks uniemożliwia odwieczny problem w postaci wystających z wody kolan lub torsu. Okazuje się, że zbyt mały dla dorosłego człowieka rozmiar wanny ma swoje uzasadnienie. Wyjaśniamy, dlaczego wanny są za krótkie.

Dlaczego wanny są za krótkie? Fot. Pexels
Dlaczego wanny są za krótkie? Fot. Pexels

Wanny mają różne kształty i rozmiary, ale większość z nich jest za krótka, by dorosła osoba mogła położyć się i w całości zanurzyć ciało w wodzie. Dlaczego nie są dłuższe? Okazuje się, że jest przynajmniej kilka powodów.

Jakie są standardowe wymiary wanien?

W dzisiejszych czasach producenci oferują wanny w najróżniejszych kształtach oraz rozmiarach. Najpowszechniejsze są prostokątne lub owalne. Sporym zainteresowaniem cieszą się również wanny narożne. Bez względu na kształt rozmiary wanien sąstandaryzowane. Najmniejsze modele mają 140 cm długości i 70 cm szerokości. Natomiast maksymalna oferowana długość to 190 cm, a szerokość - 100 cm. Takie wymiary pozwalają pomieścić w wannie od 90 do nawet 400 litrów wody.

Dlaczego wanny są za krótkie? Fot. Freepik
Dlaczego wanny są za krótkie? Fot. Freepik

Dlaczego wanny są za krótkie? Historia i normy kulturowe

Przyczyn produkowania zbyt krótkich wanien jest wiele. Część z nich leży w historii tego niezbędnego wyposażenia łazienki. Choć pierwsze prowizoryczne wanny znano już w starożytności, te współczesne pojawiły się dopiero w połowie XVIII wieku. Produkowano je wtedy z żeliwa lub emalii porcelanowej. Rozmiar wanny był uzależniony od dostępności oraz ceny surowca. Gdyby wanny były większe, byłyby niezwykle trudno dostępne i drogie. Poza tym byłyby bardzo ciężkie, co znacząco utrudniałoby transportowanie ich i wnoszenie na wyższe kondygnacje budynków. Dziś wanny są wytwarzane ze zdecydowanie lżejszych materiałów, więc teoretycznie mogłyby być większe. Nie ma to jednak uzasadnienia kulturowego. Kąpiel w wannie większość z nas kojarzy z dzieciństwem. Dorośli bardzo rzadko wylegują się w pianie i na co dzień długą kąpiel zastępują szybkim prysznicem.

Dlaczego nie ma dłuższych wanien? Ekonomia i ekologia

Wyjaśnienia zagadki, dlaczego wanny są za krótkie, należy szukać nie tylko w historii i kulturze. Spore znaczenie mają również bezpieczeństwo, ekonomia oraz ekologia.

  • Im mniejsze zużycie wody, tym mniejszą szkodę wyrządzamy środowisku naturalnemu. Przy większej wannie marnowałbyś znacznie więcej tego cennego surowca.
  • Mniejsza wanna i związane z nią mniejsze zużycie wody przekłada się na wysokość rachunków za wodę oraz prąd lub ciepło (w zależności od tego, jak jest ogrzewana).
  • Standaryzowane rozmiary wanien to oszczędności dla producentów. Umożliwiają one masową produkcję w stosunkowo niskiej cenie. Dzięki temu wanna nie kosztuje fortuny.
  • Większe wanny mogłyby być niebezpieczne. Wylegiwanie się w ciepłej wodzie jest tak przyjemne, że z łatwością można uciąć sobie drzemkę. Gdyby wanna była dłuższa, wiązałoby się to z ryzykiem utonięcia.