NewsyOto dlaczego wanny są za krótkie! Kiedy poznasz 6 powodów, uznasz, że sporo w tym sensu

Oto dlaczego wanny są za krótkie! Kiedy poznasz 6 powodów, uznasz, że sporo w tym sensu

Dlaczego wanny są za krótkie? Fot. Pexels
Dlaczego wanny są za krótkie? Fot. Pexels

26.07.2023 14:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ciepła woda, piana, piękny zapach — to wszystko sprawia, że uwielbiamy fundować sobie długie kąpiele w wannie. Niestety, pełen relaks uniemożliwia odwieczny problem w postaci wystających z wody kolan lub torsu. Okazuje się, że zbyt mały dla dorosłego człowieka rozmiar wanny ma swoje uzasadnienie. Wyjaśniamy, dlaczego wanny są za krótkie.

Wanny mają różne kształty i rozmiary, ale większość z nich jest za krótka, by dorosła osoba mogła położyć się i w całości zanurzyć ciało w wodzie. Dlaczego nie są dłuższe? Okazuje się, że jest przynajmniej kilka powodów.

Jakie są standardowe wymiary wanien?

W dzisiejszych czasach producenci oferują wanny w najróżniejszych kształtach oraz rozmiarach. Najpowszechniejsze są prostokątne lub owalne. Sporym zainteresowaniem cieszą się również wanny narożne. Bez względu na kształt rozmiary wanien sąstandaryzowane. Najmniejsze modele mają 140 cm długości i 70 cm szerokości. Natomiast maksymalna oferowana długość to 190 cm, a szerokość - 100 cm. Takie wymiary pozwalają pomieścić w wannie od 90 do nawet 400 litrów wody.

Dlaczego wanny są za krótkie? Fot. Freepik
Dlaczego wanny są za krótkie? Fot. Freepik

Dlaczego wanny są za krótkie? Historia i normy kulturowe

Przyczyn produkowania zbyt krótkich wanien jest wiele. Część z nich leży w historii tego niezbędnego wyposażenia łazienki. Choć pierwsze prowizoryczne wanny znano już w starożytności, te współczesne pojawiły się dopiero w połowie XVIII wieku. Produkowano je wtedy z żeliwa lub emalii porcelanowej. Rozmiar wanny był uzależniony od dostępności oraz ceny surowca. Gdyby wanny były większe, byłyby niezwykle trudno dostępne i drogie. Poza tym byłyby bardzo ciężkie, co znacząco utrudniałoby transportowanie ich i wnoszenie na wyższe kondygnacje budynków. Dziś wanny są wytwarzane ze zdecydowanie lżejszych materiałów, więc teoretycznie mogłyby być większe. Nie ma to jednak uzasadnienia kulturowego. Kąpiel w wannie większość z nas kojarzy z dzieciństwem. Dorośli bardzo rzadko wylegują się w pianie i na co dzień długą kąpiel zastępują szybkim prysznicem.

Dlaczego nie ma dłuższych wanien? Ekonomia i ekologia

Wyjaśnienia zagadki, dlaczego wanny są za krótkie, należy szukać nie tylko w historii i kulturze. Spore znaczenie mają również bezpieczeństwo, ekonomia oraz ekologia.

  • Im mniejsze zużycie wody, tym mniejszą szkodę wyrządzamy środowisku naturalnemu. Przy większej wannie marnowałbyś znacznie więcej tego cennego surowca.
  • Mniejsza wanna i związane z nią mniejsze zużycie wody przekłada się na wysokość rachunków za wodę oraz prąd lub ciepło (w zależności od tego, jak jest ogrzewana).
  • Standaryzowane rozmiary wanien to oszczędności dla producentów. Umożliwiają one masową produkcję w stosunkowo niskiej cenie. Dzięki temu wanna nie kosztuje fortuny.
  • Większe wanny mogłyby być niebezpieczne. Wylegiwanie się w ciepłej wodzie jest tak przyjemne, że z łatwością można uciąć sobie drzemkę. Gdyby wanna była dłuższa, wiązałoby się to z ryzykiem utonięcia.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także