PoradyJeśli też myjesz zęby pod prysznicem, lepiej z tym skończ! Dentysta ostrzega

Jeśli też myjesz zęby pod prysznicem, lepiej z tym skończ! Dentysta ostrzega

mycie zębów pod prysznicem, fot. Getty Images, Freepik
mycie zębów pod prysznicem, fot. Getty Images, Freepik
05.07.2023 14:50, aktualizacja: 05.07.2023 15:07

Zdarzyło ci się, że w pośpiechu chwyciłeś szczoteczkę do zębów i wszedłeś pod prysznic? To poważny błąd! Dentyści ostrzegają, że mycie zębów pod prysznicem może mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie.

Do wyjścia z domu zostało ci niewiele czasu, więc chcąc przyspieszyć zabiegi toaletowe, myjesz zęby pod prysznicem. Brzmi znajomo? Niestety, jeśli też tak robiłeś, powinieneś jak najszybciej zmienić przyzwyczajenia. Lekarze ostrzegają, że takie praktyki mogą mieć fatalne skutki.

Dlaczego ludzie myją zęby pod prysznicem?

Zwolennicy mycia zębów pod prysznicem uważają, że to świetny sposób, by zaoszczędzić czas. W ten sposób wykonuje się przecież 2 czynności higieniczne jednocześnie! Ten trik wiele osób traktuje jako ratunek przed spóźnieniem, gdy do wyjścia z domu zostało niewiele czasu, a trzeba jeszcze się wykąpać i wyszczotkować zęby. Choć wiele osób uważa, że to genialne ułatwienie, lekarze mocno krytykują tę praktykę. Dentyści ostrzegają, że łączenie prysznica ze szczotkowaniem zębów może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Mycie zębów pod prysznicem może być szkodliwe. Fot. Freepik
Mycie zębów pod prysznicem może być szkodliwe. Fot. Freepik

Jak lekarze oceniają mycie zębów pod prysznicem?

Zdaniem dentystów główny problem, jaki powoduje mycie zębów pod prysznicem, to ryzyko wystąpienia zanieczyszczenia krzyżowego. Na ciele i włosach znajdują się zarazki, które nie powinny dostawać się do ust. Tymczasem w czasie szczotkowania zębów pod prysznicem osiądą one nie tylko w jamie ustnej, ale także na szczoteczce do zębów. Przenoszenie bakterii działa również w przeciwnym kierunku — te z ust przenoszone są na skórę. Ponieważ pod prysznicem jest wilgotno i stosunkowo ciepło, zarazki mają doskonałe warunki do namnażania się. Nie jest to jednak jedyny problem. Jak czytamy w serwisie WP Kobieta:

Kolejną kwestią jest temperatura wody pod prysznicem. Prawdopodobnie jest o wiele wyższa niż tej, której zwykle używamy do mycia zębów. W przeciwieństwie do zimnej wody gorąca zmiękcza włosie szczoteczki do zębów, przez co jest mniej skuteczna w usuwaniu osadu z płytki naszych zębów.

Jakie są inne powody, by unikać mycia zębów pod prysznicem?

Mycie zębów pod prysznicem nie jest zbyt bezpieczne. Skupiając się na wykonywaniu odpowiednich ruchów szczoteczką, jesteśmy mniej uważni. Rośnie więc ryzyko poślizgnięcia się oraz upadku. Skutki takiego wypadku mogą być różne - od siniaków i lekkich stłuczeń po poważne urazy i kontuzje. Poza tym wchodzenie pod prysznic ze szczoteczką do zębów zwiększa zużycie wody. Myślisz, że w ten sposób oszczędzasz ten cenny surowiec, ale jeśli w czasie mycia zębów nie zakręcisz wody, zmarnujesz jej o wiele więcej, niż gdybyś robił to przy umywalce.

Mycie zębów pod prysznicem powoduje większe zużycie wody. Fot. Freepik
Mycie zębów pod prysznicem powoduje większe zużycie wody. Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także