DomJest praktycznie przy każdym zlewie. Nie wszyscy wiedzą do czego służy

Jest praktycznie przy każdym zlewie. Nie wszyscy wiedzą do czego służy

Wyjaśniamy, do czego służy otwór w zlewie. Fot. Genialne.pl
Wyjaśniamy, do czego służy otwór w zlewie. Fot. Genialne.pl
04.10.2023 11:28

Wygląd niektórych przedmiotów codziennego użytku może wydawać się zaskakujący. Wiele osób zastanawia się np. do czego służy otwór w zlewie. Oczywiście nie zrobiono go "przez przypadek". Ma bardzo ważną funkcję.

Pytanie, do czego służy otwór w zlewie, zadawał sobie kiedyś chyba każdy z nas. Najczęściej przypisuje mu się funkcję ozdoby lub wywietrznika. Prawda jest jednak zupełnie inna, choć równie prozaiczna.

Do czego służy otwór w zlewie?

Charakterystyczne otwory znajdują się zawsze przy górnych krawędziach zlewów, a także wanien. Są niewielkie (w wannach zwykle nieco większe), ale mają bardzo ważną funkcję. Mają zapobiegać nadmiernemu wypełnieniu urządzeń sanitarnych wodą, a przez to zalewaniu mieszkania. Wyobraź sobie, że zatkałeś zlew korkiem i zacząłeś wlewać do niego wodę, a następnie coś odwróciło twoją uwagę. Jeśli nie wrócisz na czas, otwór odprowadzi nadmiar wody. Dzięki temu nie wyleje się ona na podłogę i nie będziesz musiał sprzątać. A teraz inny przykład. Wyobraź sobie, że otworu nie ma. Nalewasz pełną wannę wody, a następnie do niej wchodzisz. Co się dzieje? Nadmiar cieczy ląduje na podłodze. Otwór w górnej części wanny zapobiega takim sytuacjom, nie dopuszczając, byś nalał do wanny za dużo wody.

Do czego służy otwór w zlewie? Dor. Freepik
Do czego służy otwór w zlewie? Dor. Freepik

Jak działa otwór w zlewie?

No dobrze, wiesz już, do czego służy otwór w zlewie, ale jak to właściwie działa? To bardzo proste. Otwór jest połączony z odpływem urządzenia sanitarnego. Kiedy wpada do niego woda, jest kierowana specjalnym kanałem do odpływu, a dalej do rur. Dzięki temu, zamiast zalewać mieszkanie, zostanie bezpiecznie odprowadzana do kanalizacji. To proste, ale bardzo przydatne rozwiązanie.

Obraz

Jak czyścić otwór w zlewie?

Otwór w zlewie czy wannie, jak każdy inny element tych urządzeń, powinien być regularnie czyszczony. Mogą rozwijać się w nim bakterie oraz pleśń, które są niebezpieczne dla zdrowia. Właśnie dlatego podczas każdego sprzątania powinieneś go dokładnie umyć. Możesz to zrobić na kilka sposobów.

  • Polej wacik octem i umieść w otworze tak, by go zatkać. Pozostaw go na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Kiedy wyjmiesz wacik, po brudzie i zarazkach nie będzie ani śladu.
  • Nanieś środek, którym czyścisz zlew na starą szczoteczkę do zębów. Następnie wyszoruj nią zewnętrzną i zewnętrzną część otworu.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także