PoradyWrzuć kostkę do zlewu, a odpływ już nigdy się nie zatka!

Wrzuć kostkę do zlewu, a odpływ już nigdy się nie zatka!

sposób na zatkany zlew, fot. Genialne
sposób na zatkany zlew, fot. Genialne
07.09.2023 12:51

Wykorzystaj nasz sposób na czyszczenie rur, a zapomnisz, czym jest zatkany zlew. To prosty i skuteczny patent, by odpływ w kuchni zawsze był drożny. Wystarczy wykorzystać kilka prostych składników.

Zapchany zlew to częsty problem. Resztki jedzenia, tłuszcz i inne nieczystości po jakimś czasie tworzą zator, który trzeba usunąć, stosując środki chemiczne lub domowe triki. Można tego uniknąć tylko w jeden sposób — regularnie czyszcząc rury. To najlepszy sposób na zatkany zlew.

Czego potrzebujesz, by chronić swój zlew?

Kiedy myjesz naczynia, nieczystości, w tym tłuszcz, spływają do rur i osadzają się na ich ściankach. Po jakimś czasie jest ich tak dużo, że tworzy się zator i woda nie może swobodnie przepływać. Aby zapobiec takim sytuacjom, wykorzystaj nasz sposób na zatkany zlew. Wystarczy zgromadzić tylko kilka składników, które z dużym prawdopodobieństwem masz już w domu. Potrzebne są: 1/2 cytryny, 2 łyżeczki soli, woda oraz płyn do mycia naczyń. Przygotuj również: blender, sitko i foremkę do lodu.

Oto sprytny sposób na zatkany zlew. Fot. Freepik
Oto sprytny sposób na zatkany zlew. Fot. Freepik

Jaki jest sposób na zatkany zlew?

Aby przygotować preparat do czyszczenia rur, weź połowę cytryny i odkrój od niej twardą końcówkę. Resztę pokrój (razem ze skórką) na kilka części. Następnie zalej owoc wodą tak, żeby zakrywała wszystkie kawałki i zasyp 2 łyżeczkami soli. Zblenduj wszystkie składniki. Postaraj się, by cytryna była dokładnie rozdrobniona. Przefiltruj mieszankę przez sitko, dodaj odrobinę płynu do mycia naczyń i dokładnie wymieszaj. Następnie wlej do foremki na lód. Umieść ją w lodówce na przynajmniej 2 godziny. Po tym czasie kostki będą gotowe do użycia.

Wykorzystaj nasz sposób , a zapomnisz, czym jest zatkany zlew. Fot. Freepik
Wykorzystaj nasz sposób , a zapomnisz, czym jest zatkany zlew. Fot. Freepik

Jak korzystać z kostek na zatkany zlew?

Kostki na zatkany zlew są już gotowe. W jaki sposób ich używać? Wystarczy wziąć jedną kostkę i wrzucić do zlewu. Zalej ją wrzątkiem, by się rozpuściła i spłynęła do rury. W ten sposób rozpuści zalegający na ich ściankach tłuszcz. Wykonuj ten zabieg 2 razy w tygodniu, a twój odpływ już zawsze będzie drożny. Zapomnisz również o wydobywającym się z niego brzydkim zapachu.

Do czego jeszcze można używać kostek cytrynowych?

Kostki z cytryny, soli i płynu do naczyń mogą mieć również inne zastosowania. To uniwersalny środek czyszczący i odświeżający. Wrzuć kostkę do brudnego garnka i zalej wodą, a wyczyścisz nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia i przypalenia. Umieść kostkę w spłuczce toalety. Dzięki temu przy spuszczaniu wody będzie regularnie odświeżana i zyska ładny, cytrynowy zapach. Jeśli masz inne pomysły na wykorzystanie tego prostego preparatu, nie wahaj się ich wypróbować!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także