PoradyDo czego w ogrodzie można wykorzystać cynamon? Zaczniesz stosować go częściej niż w kuchni

Do czego w ogrodzie można wykorzystać cynamon? Zaczniesz stosować go częściej niż w kuchni

cynamon w ogrodzie fot. freepik
cynamon w ogrodzie fot. freepik
Manuel

26.05.2023 09:12

Cynamon w ogrodzie ma zaskakująco dużo zastosowań, bo z jednej strony potrafi wspomóc rozwój roślin, a z drugiej zabezpiecza je przed wieloma szkodnikami i chorobami (zwłaszcza grzybowymi). Podpowiemy ci najlepsze sposoby na jego wykorzystanie.

Używanie cynamonu przy przydomowej uprawie roślin staje się z roku na rok coraz popularniejsze, bo coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, co cynamon jest im w stanie w tej sferze zaoferować. Po zapoznaniu z się z poniższymi  trikami być może będziesz go nawet częściej stosował w ogrodzie niż w kuchni.

Cynamon w ogrodzie - główne zastosowania

Do tych rzeczy warto wykorzystać cynamon:

Ukorzenianie roślin za pomocą cynamonu

Cynamon bardzo dobrze sprawdza się w tej roli, bo mocno wspomaga proces wypuszczania korzeni. Zabezpiecza także roślinę przed wieloma chorobami (w tym zwłaszcza chorobami grzybowymi). Dużo osób stosuje go w zastępstwie auksyn, których od niedawna używać już nie można. Odkryto, że ich wykorzystanie nie jest do końca dla nas zdrowe. Rozsyp mielony cynamon na papierowym ręczniku i weź do ręki sadzonkę, a potem obtocz w nim jej końcówkę. Teraz możesz już umieścić ją w ziemi. Uważaj jednak żeby nie wciskać ją w nią za mocno, bo zetrzesz z niej cynamon.

cynamon w ogrodzie, fot. freepik
cynamon w ogrodzie, fot. freepik

Zabezpieczanie ranek po cięciach

Jeżeli dokonujesz przycięć korzeni, gałązek lub innych elementów, albo po prostu zupełnie przypadkowo ułamiesz kawałek gałązki swojej rośliny, to warto taką rankę posypać cynamonem. Zabezpieczy to ją przed infekcją (zwłaszcza pochodzenia grzybicznego).

Zabezpieczenie przed mrówkami

Mrówki bardzo nie lubią charakterystycznego i mocnego zapachu cynamonu. Możesz z niego stworzyć barierę ochronną, która zabezpieczy twoje rośliny, albo nawet i całe grządki przed przedostaniem się do nich mrówek. Wystarczy, że go wysypiesz naokoło swoich roślinek. Warto także usypać z niego "bariery" na drogach, którymi mrówki zwykle wchodzą do twojego ogrodu, jeżeli kopiec jest poza jego granicami. Jako że cynamon działa też odstraszająco na komary, to być może przy okazji pozbędziesz się tez problemu z nimi.

cynamon w ogrodzie, fot. freepik
cynamon w ogrodzie, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także