PoradyLajfhakiDodaj do wody i spłucz kamienie w ogrodzie. Mech i przebarwienia znikną

Dodaj do wody i spłucz kamienie w ogrodzie. Mech i przebarwienia znikną

jak wyczyścić kamienie w ogrodzie fot. getty images
jak wyczyścić kamienie w ogrodzie fot. getty images

18.09.2023 15:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ogrodzie nie tylko odpowiedni dobór roślin ma znaczenie - dekoracji też. Trzeba też o nie dbać, aby pięknie się prezentowały przez cały czas. Oto jak wyczyścić kamienie w ogrodzie w szybki sposób.

Kamienie dekoracyjny to częsta ozdoba ogrodów. Z upływem czasu tracą na swoim wyglądzie, dlatego trzeba je odświeżyć, aby nie zepsuć efektu wizualnego w ogrodzie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak wyczyścić kamienie w ogrodzie?

Nie są one wyjątkiem od reguły, dlatego, tak jak inne powierzchnie i materiały dekoracyjne w ogrodzie, są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Trzeba zwracać uwagę na regularne czyszczenie ich z kurzu, brudu i wszelkich innych osadów. Można zastosować do tego wodę z dodatkiem łagodnego mydła, dzięki czemu zmyjemy z nich zanieczyszczenia, a nie zniszczymy ich delikatnej powierzchni. Warto w tym wypadku zastosować ciepłą wodę i miękką szczoteczkę, aby dokładnie je wypolerować. Na końcu spłukać wodą, aby pozbyć się zacieków z mydła. Jeśli nie chcemy myć każdego kamienia z osobna, można użyć myjki ciśnieniowej, szczególnie w przypadku bardzo mocno zabrudzonych brył. Trzeba jednak uważać, ponieważ zbyt silny strumień może uszkodzić dekoracje z drobnych otoczaków. Dlatego myj je zawsze pod delikatnym ciśnieniem, wtedy nic nie powinno się stać.

Obraz

Naturalny sposób czyszczenia

W przypadku powstania osadów wapiennych na kamieniach, sięgnij po roztwór octu. Zmieszaj go w równej proporcji z wodą, a następnie przetrzyj kamienie tak przygotowaną mieszanką. Odczekaj kilka minut i spłucz bryły wodą. To naturalny i ekologiczny sposób, który nie zniszczy powierzchni kamieni,  ani roślin znajdujących się wokół. Szybko odświeży wygląd kamieni. Jeśli chcesz pozbyć się glonów i mchu z kamieni znajdujących się blisko źródła wilgoci, zastosuj roztwór wody i sody oczyszczonej. Po prostu zmieszaj je ze sobą, a następnie spryskaj kamienie i pozostaw na kilka godzin. Na końcu dokładnie spłucz je wodą. Ten sposób nie tylko usuniesz niechciane rośliny, ale także zapobiegniesz ich ponownemu pojawieniu się. To prosty sposób na czyszczenie kamieni.

Pebbles, small white stones, the texture of the stone. Flower bed design
Pebbles, small white stones, the texture of the stone. Flower bed design
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także