Gdy kamienie w ogrodzie żółkną, biegnę do kuchni po 2 rzeczy. Działają jak wybielacz
Białe otoczaki to jeden z popularnych sposobów wykończenia ogrodowych ścieżek. Niestety są bardzo podatne za zabrudzenia, porosty oraz przebarwienia. Na szczęście jest prosty sposób na żółte otoczaki. Wystarczy wziąć 2 produkty z kuchni!
22.08.2023 09:42
Otoczaki, szczególnie białe, pięknie się prezentują na ścieżkach między trawnikami i kwiatowymi rabatami. Przynajmniej do czasu pojawienia się na nich zabrudzeń i przebarwień. Pożółkłe i porośnięte mchem kamienie nie budzą już takiego zachwytu. Podpowiadamy, jak w prosty sposób przywrócić im piękny wygląd.
W jaki sposób dbać o otoczaki, żeby nie roiły się żółte?
Dbanie o to, by w kamienie nie wnikały pyły z powietrza czy woda powodująca przebarwienia oraz by nie porastał ich mech, powinieneś rozpocząć jeszcze przed ułożeniem ich w ogrodzie. Duże znaczenie ma przygotowanie gruntu. Rozważ zainstalowanie systemu nawadniającego dla roślin. W ten sposób ograniczysz zalewanie kamieni wodą, która sprzyja powstawaniu przebarwień i rozwojowi porostów. Inną ciekawą opcją jest ułożenie otoczaków na podkładach z agrowłókniny czy przepuszczalnej folii. Każdy z tych materiałów pomoże odprowadzić wodę do gruntu i zapobiegnie długotrwałemu zaleganiu kamieni w kałużach. Dobrym rozwiązaniem jest również impregnowanie kamieni co kilka lat. Specjalistyczne środki znajdziesz w sklepach ogrodniczych.
Sposób na pojedyncze żółte otoczaki
Jeśli przebarwienia pojawiły się tylko na kilku kamieniach, możesz wykorzystać prosty sposób na żółte otoczaki. Połącz sodę oczyszczoną z octem lub kwaskiem cytrynowym, by powstała dość gęsta pasta. Początkowo preparat będzie się pienił — to zupełnie normalna reakcja. Nanieś mieszankę na żółte plamy na kamieniach i pozostaw na nich na kilka minut. Następnie wyszoruj przebarwienia szczoteczką. Na koniec opłucz kamienie z resztek preparatu i osusz. Powinny być idealnie białe.
Jak myć większą powierzchnię z kamieni?
Niestety zaprezentowany powyżej sposób na żółte otoczaki sprawdzi się tylko przy niewielkiej ilości przebarwionych kamieni. Jeśli brud, przebarwienia i porosty pojawiły się na większej ilości, musisz poradzić sobie inaczej. Ale bez obaw! Jest kilka sprawdzonych patentów.
- Możesz wykorzystać specjalny środek do czyszczenia kamieni ze sklepu ogrodniczego. Pamiętaj jednak, że zwykle takie preparaty zawierają sporo chemii. Przed zakupem upewnij się, że dany środek nie zaszkodzi np. roślinom w twoim ogrodzie.
- Jeśli nie chcesz stosować chemicznych środków, użyj myjki ciśnieniowej. Najlepiej sprawdzi się przy kompozycjach, które są dobrze przytwierdzone do podłoża. Jeśli potraktujesz nią luźne lub drobne kamienie, prawdopodobnie będziesz musiał ponownie je układać, ponieważ wysokie ciśnienie je poprzesuwa.