PoradyDomowe trikiDodaję do wody i podlewam skrzydłokwiaty. Na nowe pąki nie czekam długo

Dodaję do wody i podlewam skrzydłokwiaty. Na nowe pąki nie czekam długo

skrzydłokwiat nie kwitnie, fot. Getty Images
skrzydłokwiat nie kwitnie, fot. Getty Images
Adrianna Trusiuk

21.09.2023 16:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skrzydłokwiat to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Odpowiednio wypielęgnowana, co jakiś czas wypuszcza piękne, białe kwiaty. Twój skrzydłokwiat nie kwitnie? Wiemy, co może być tego przyczyną i jak temu zaradzić.

NASA przeprowadziła badania dotyczące kwiatów oczyszczających powietrze. Skrzydłokwiat zajął zaszczytne, pierwsze miejsce. Okazało się bowiem, że usuwa z powietrza związki takie jak amoniak, benzen, formaldehyd, trichloroeten, toluen czy ksyleny. Nic więc dziwnego, że tak wielu z nas decyduje się na uprawę tej niezwykłej rośliny.

Jak zadbać o skrzydłokwiat?

Zacznijmy od postaw. Skrzydłokwiat powinien stać w nasłonecznionym miejscu. Jednak trzeba trzymać go z dala od bezpośrednich promieni słonecznych, które mogą uszkodzić jego delikatne liście. Jeśli postawisz go w cieniu, roślina nie zakwitnie. Druga, równie ważna kwestia to ziemia. Najlepsza będzie taka, która jest luźna, żyzna, wilgotna i próchnicza (najlepiej z dodatkiem piasku lub torfu). Ziemia uniwersalna będzie zdecydowanie zbyt ciężka, co przedłoży się na pogorszenie kondycji rośliny. Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie. Skrzydłokwiat uwielbia wilgoć. Wiosną i latem powinno się podlewać go co dwa, trzy dni, a jesienią i zimą dwa razy w tygodniu. Pamiętaj jednak o tym, aby używać do tego przegotowanej, odstanej wody, a jeśli masz taką możliwość — deszczówki. . Skrzydłokwiat bardzo źle znosi przelanie. Ze względu na to, że roślina lubi wilgoć, warto postawić obok niego nawilżacz powietrza. To ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy powietrze jest suche.

Skrzydłokwiat nie kwitnie, fot. Adobe Stock
Skrzydłokwiat nie kwitnie, fot. Adobe Stock

Twój skrzydłokwiat nie kwitnie? Wiemy, jak temu zaradzić

Wyhodowanie wysokiego skrzydłokwiatu o dużych liściach i pięknych, białych pąkach to nie lada wyzwanie. Na szczęście, ten proces można przyśpieszyć. Po zapewnieniu roślinie odpowiednim warunków wzrostu zaopatrz się w nawóz. Możesz wykorzystać nawóz sklepowy, przeznaczony właśnie do skrzydłokwiatów albo przygotować go samodzielnie, w domu. Potrzebujesz zaledwie jednego składnika — cytryny lub kwasku cytrynowego. Dodaj łyżeczkę kwasku lub soku z cytryny do odstanej wody, a następnie, podlej nią roślinę. Patent wykorzystuj przy każdym nawadnianiu, a w po dwóch miesiącach, pojawiają się pierwsze, białe kwiaty. Nie zapomnij też zadbać o liście. Raz w tygodniu, przetrzyj je wacikiem kosmetycznym nasączonym w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości soku z cytryny. W ten sposób nie tylko nabłyszczysz liście, ale też odblokujesz pory, które odpowiadają za oczyszczanie powietrza.

Skrzydłokwiat nie kwitnie, fot. Adobe Stock
Skrzydłokwiat nie kwitnie, fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także